
Для тих, хто хоче здобути вищу освіту у Європі, збільшується попит на бюджетніші напрямки. Про це розповіла засновниця компанії Edusteps, яка займається супроводом охочих вступити до закордонних вишів, Олеся Шахраюк в інтерв'ю NV.
"Якщо ми розглядаємо країни близького зарубіжжя, то витрати на проживання і харчування складають приблизно 8 тис. євро на рік. Якщо говорити, скажімо, про Францію, Німеччину, Нідерланди, то там усе це буде трохи дорожче - орієнтовно 10−12 тис. євро, а то й навіть 13-14 тис. євро", - пояснила вона.
Своєю чергою у Великій Британії, Канаді та США ціни є набагато вищими. Зокрема проживання коштуватиме від 15 тисяч доларів або навіть до 25 тисяч доларів на рік.
Водночас, за словами Шахраюк, ці суми є лише частиною витрат, до яких необхідно додати сплату на навчання. У такому разі найдорожчими будуть англомовні країни - США, Велика Британія та Канада.
"Там різні діапазони, але студенту треба мати принаймні від $25 тис. на рік на навчання. Більш бюджетними будуть, звичайно, країни ЄС - там вартість навчання буде приблизно 11-20 тис. євро. Польща, Латвія, Литва, Естонія - тут діапазон цін може бути від 2,5 до 6 тис. євро за рік навчання, залежно від університету, програми тощо", - наголосила фахівець.
За її словами, якщо студенти навчаються мовою країни, в якій перебувають, то це значно зменшує вартість освіти.
"Подекуди це може бути умовно безкоштовне навчання, наприклад, як пропонує Чехія, якщо це навчання чеською мовою. Так само і словацькою у Словаччині. Тому водночас збільшилась кількість студентів, які їдуть на мовні курси до цих країн: рік, скажімо, вивчають мову і потім ідуть вчитися", - підкреслила Шахраюк.
Експерт додала, що якщо до повномасштабної війни освіта за кордоном була продуманим рішенням для батьків та студентів, то за останні роки все по-іншому. Головним фактором стала безпека, адже батьки як хлопців, так і дівчат, бажають, аби вони здобували освіту в безпечному місці, поки в Україні триває війна.
Освіта в Україні - останні новини
Раніше народний депутат України Федір Веніславський відповів, чи заборонять чоловікам здобувати освіту після 25 років. За його словами, такого законопроєкту він не бачив.
"Взагалі будь-які обмеження на здобуття освіти вони будуть сумнівно конституційними, тому що Конституція гарантує право на освіту", - наголосив нардеп.
Також у Міністерстві освіти та науки України відповіли, чи стане курс базової військової підготовки необов'язковим для студентів. Там зазначили, що в законопроєкті, яким запроваджується дисципліна "Основи національного спротиву" замість БЗВП, передбачено, що вона буде обов'язковою для всіх студентів другого року навчання в закладах вищої та фахової передвищої освіти.
"Запровадження курсу "Основи національного спротиву" не має на меті готувати студентів закладів вищої та фахової передвищої освіти до мобілізації. Йдеться про підготовку до потенційних загроз, з яким може в майбутньому зіткнутися будь-який громадянин України", - запевнили в МОН.