Давні корупційні схеми та тиск з боку правоохоронних органів незабаром можуть знов занурити Україну у "соляну кризу", зупинивши постачання кухонної солі з-за кордону. 

Збройна агресія РФ призвела не лише до зруйнованих міст та загибелі тисяч українців, а й серйозно підірвала економіку нашої країни, в тому числі її харчової промисловості. Одним із наслідків агресії стала недавня масштабна "соляна криза", дефіцит одного з основних продуктів на кухні будь-якого українця. Це сталося внаслідок зупинки підприємства-монополіста ДП "Артемсіль" і одночасне знищення традиційних маршрутів імпортних поставок через блокування морських портів. Як наслідок, ситуація призвела до того, що на хвилі паніки ціна на кілограм солі в супермаркетах злетіла до 90 гривень. 

Зараз ситуація значно покращилася - завдяки тому, що вітчизняним підприємствам вдалося швидко налагодити імпорт солі з-за кордону. Однак незабаром сольовий колапс може повторитися - з вини правоохоронних органів, які звикли тиснути на успішний бізнес незалежних інвесторів.

Відео дня

У другій половині дня 12 липня 2022  року перевіряючі органи заблокували роботу групи компаній, розташованих в смт. Радісне Березовського району Одеської області. Компанії володіють відомими торговими марками "Аттуаль", "Круп'яний двір", "Трапеза", продукція яких (зернові, рис, бобові тощо) представлена на полицях супермаркетів усіх національних торгових мереж, від місцевих до "Сільпо" та "АТБ"  - понад 20 тисяч торгових точок країни.

Крім того, саме ця група компаній зараз займає важливе стратегічне положення, так як в умовах гострого дефіциту фасує сіль, яка реалізується в мережах по всій країні, і забезпечує продукцією борошномельно-круп'яного сегмента не менше 30-40% споживчого ринку.

Під час обшуків співробітники слідчого управління ГУНП в Одеській області, крім вилучення комп'ютерної техніки та документації, зупинили виробничий процес фасування солі та розвантаження понад 30 фур, що привезли кухонну сіль із Туреччини.

При цьому, як пояснюють засновники групи компаній, в нинішніх умовах необхідно платити колосальні гроші, щоб турецькі партнери не боялися і привозили сіль на територію воюючої держави. Тому не складно спрогнозувати їх реакцію після того, як силовики зацікавилися їхніми вантажівками: якщо і далі лякати турецьких партнерів, то, щоб уникнути проблем, вони більше не приїдуть в Україну з поставками солі та інших продуктів першої необхідності.

Додамо, що ТОВ "Трапеза", якому належать вищевказані торгові марки, є одним з найуспішніших холдингів, які за останні роки розвинули свою діяльність в Одеській області. При цьому про їх репутацію говорить той факт, що спочатку компанія запускала виробництво в Автономній Республіці Крим, але після окупації півострова Росією підприємці виявили вірність Українї і залишили весь свій бізнес в анексованому Криму, вирішив відновити його на материковій Україні та вибравши для цього Одеську область.

Підприємство європейського класу було створено на новому місці з нуля, без зв'язків і підтримки з боку держави.  Засновникам вдалося переконати іноземних постачальників постачати в розстрочку найкраще обладнання для виробництва зернових-бобових та розфасовки сипучих товарів. На місці зруйнованого в пострадянський період цукрового заводу в смт. Радісне був побудований абсолютно легально, за допомогою офіційних підрядників, сучасний завод площею 12 000 квадратних метрів для виробництва і упаковки круп: це вдихнуло нове життя в депресивний район.

Зараз це єдина компанія в Україні, яка використовує європейське обладнання для переробки та пакування власної продукції. Компанія забезпечує робочими місцями понад сотню місцевих жителів, надає гуманітарну допомогу та допомогу Україні.  Їхня робота не припинялася ні на годину навіть в умовах воєнного стану. Незважаючи на фінансові труднощі і військові загрози, підприємці вирішили не залишати територію країни і продовжувати свою діяльність, щоб забезпечити своїх співробітників робочими місцями, а населення - необхідним харчуванням.

Незважаючи на те, що група компаній є великим платником податків, слідство заявило про підозру за ч.3 ст. 212 КК України ("Ухилення від сплати податків"). При цьому, згідно з наявними у редакції даними, тільки в 2021 році три компанії (ТОВ "Крупяний двір", ТОВ "Аттуаль" і ТОВ "Трапеза") спільно сплатили державі податки на суму понад 62 мільйони гривень. А за перше півріччя нинішнього воєнного 2022 року компанії у вигляді податків і зборів також поповнили держбюджет країни на 30 мільйонів гривень,  що повністю спростовує дані слідства.

Але не можна замовчувати і той факт, що формальною причиною тиску на бізнес з боку слідства стало російське минуле засновників компаній.

Дійсно, засновниками компанії є уродженці Чеченської Республіки, змушені покинути свій будинок після знищення своєї країни військами РФ в кінці 1990-х років. Відтоді підприємці працюють виключно на економіку України, мають посвідку на постійне проживання, а їхні діти є громадянами України. 

Щоб прояснити ситуацію, ми звернулися до засновника компанії "Крупяний двір", яка зазнала обшуків - Халідова Алавді Мамедовича.

"Ми легально проживаємо на території України вже 23 роки, кожен із засновників має посвідку на постійне проживання. В Україні ми здобули середню та вищу освіту, одружилися, наші діти народилися і живуть тут. І ми пишаємося тим, що вони мають громадянство України, яка стала для нас другим домом. Також хочемо заявити, що неодноразово зверталися за громадянством, але на сьогоднішній день ми його ще не отримали. При цьому ми повністю підтримуємо Україну, і завжди надаємо волонтерську та гуманітарну допомогу нужденним", – наголосив підприємець.

На думку бізнесменів, справжньою метою тиску на підприємства є банальне вимагання хабара, але платити вони не мають наміру, оскільки впевнені в своїй правоті і в законах правової європейської держави.  Підприємці наголошують, що їхній бізнес, який відіграє важливу стратегічну роль у забезпеченні населення сіллю та крупами, зараз штучно тиснуть, натякаючи на "швидке вирішення питання" за допомогою хабарів.

Щоб відкрито та прозоро розслідувати справу, підприємці звернулися до президента Володимира Зеленського та голови Одеської військової адміністрації Максима Марченка, а також направили звернення до СБУ.

Як йдеться в заяві групи компаній, мова йде не більше не менше, а про державну зраду в умовах воєнного часу з боку посадових осіб слідчих і судових органів Одеської області. Адже це єдиний спосіб охарактеризувати штучне кримінальне переслідування, спрямоване на повне припинення роботи підприємств, що займаються стратегічними поставками в країну під час визвольної війни українського народу.