Є величезна кількість поширених міфів, пов'язаних з історією Києва / Колаж УНІАН, фото - УНІАН, скриншот

Твердження про те, що Києву близько 1500 років є радянським міфом. Деякі популярні "факти" про столицю України є вигадками, у які продовжують вірити люди. Про це розповіла наукова співробітниця "Музею історії Києва" Наталія Пінчук в інтерв'ю "РБК-Україна".

Зокрема, вона пояснила, чому Київ називають "матір'ю міст руських".

"Це літописний вислів із "Повісті минулих літ". Київ був столицею давньоруської держави, бо займав дуже вигідне географічне положення - був на перетині торгових шляхів. Один із найважливіших - відомий шлях із варяг у греки, що проходив Дніпром і з'єднував північні країни з могутньою Візантією на півдні Європи... Місто було великим портом на Дніпрі. Таке розташування дало поштовх до розвитку як торгово-логістичного центру. Згодом тут формується держава", - розповіла Пінчук.

Відео дня

Також наукова співробітниця висловилася про популярну історію, згідно з якою Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь заснували Київ. Вона наголосила, що подібні історії мають під собою певні підстави і "не виникають на порожньому місці".

"Ще одна відома столична легенда - про Андрія Первозванного, який мандрував і зупинився на київських схилах, провів тут ніч, а прокинувшись, озирнувся навкруги та сказав - тут буде велике місто і багато церков збудує Бог. Зараз на цьому місці Андріївська церква, яка теж є символом Києва", - додала Пінчук.

Наукова співробітниця запевнила, що Київ не старший за Париж і Лондон. Це поширений міф.

"Наша столиця сформувалася в останній чверті ІХ століття. А Париж був закладений ще до нашої ери, Лондон - у першому столітті нашої ери", - наголосила вона.

Говорячи про "1500-річний" Київ, Пінчук заявила, що такий вік приписали столиці України в радянські часи:

"Авторитетний академік Петро Толочко став автором "державного замовлення", щоб вигідна теорія перетворилася на офіційну версію. В основі його твердження було те, що на Старокиївській горі виявили поселення, яке датують V століттям нашої ери. Там дійсно знайшли кераміку та інші ремісничі вироби, є згадки про це поселення в іноземних хроніках, але як місто його розглядати не можна".

Пінчук зазначила, що за радянських часів Києву дуже хотіли дати визначну дату заснування. За її словами, тоді з бюджету виділили мільйон рублів, а рішення про "1500-й вік" Києва ухвалили на рівні ЮНЕСКО, але воно було політичним.

"У рамках цього святкування зробили дуже багато чого в місті: реконструювали Золоті ворота, реставрували Маріїнський палац, відкрили наш музей. І цей міф про 1500 років Києва досі гуляє", - додала вона.

Історик розвіяв популярні міфи про українські території

Раніше історик і вчений Владлен Мараєв розповів, що російські пропагандисти довгі роки поширюють міфи про те, що Москва "подарувала" Україні частину її нинішніх територій. Проте це не більше ніж дезінформація.

Мараєв зазначив, що Крим не був "подарунком Хрущова" Україні. Крім того, Донецька і Луганська області належать Україні за Конституцією. Кубань же не є окупованою Росією територією України.

Вас також можуть зацікавити новини: