
Експерт, який є президентом Всеукраїнської ради прав та безпеки пацієнтів, робить такий висновок у своєму блозі на Інтерфакс.
Зокрема, Віктор Сердюк, наполягає на тому, що з ініціативи МОЗ у Постанові Кабінету Міністрів №34 від 5 січня 2024 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації медичних закупівель" з’явилося кілька сумнівних положень. Насамперед це стосується вимоги, яка стосується місцевої влади, враховувати при закупівлі ліків рекомендації уповноваженого органу з державної оцінки медичних технологій.
Це положення призвело до колапсу закупівель ліків на місцевому рівні, бо місцеві адміністрації не знають, як ці рекомендації враховувати. І якщо потреба у ліках, які використовуються при лікуванні "звичайних" захворювань, ще задовольняється завдяки централізованим закупівлям, що здійснює МОЗ, то люди з орфанними (тобто - рідкісними) захворюваннями були фактично покинуті напризволяще. Бо саме коштом місцевих бюджетів переважно закупалися високотехнологічні та високовартісні препарати, які значно полегшували їх життя, а в деяких випадках – й просто давали змогу жити далі.
Віктор Сердюк наголошує, що "вже понад рік, як в Україні гинуть люди, яких можна було врятувати. І гинуть вони не на фронті від ворожих снарядів". На його переконання, медична бюрократія в МОЗ удає, що стоїть на сторожі державних інтересів, насправді прирікає десятки тисяч українців, які мають орфанні захворювання (і не лише їх) на біль, муки та смерть. Експерт пропонує невідкладно виправити ситуацію. Для цього потрібно, щоб Міністерство охорони здоров’я погодило зміни до Постанови Кабінету Міністрів №34.