Експерт пояснив, чому війна в Україні навряд чи завершиться у 2025 році

Без усунення факторів, що призвели до війни, яку розв’язала РФ проти України, будь-які спроби мирного врегулювання залишатимуться тимчасовими. В такому разі домовленості буде зірвано ще на етапі їхнього досягнення.

Таку думку в інтерв’ю OBOZ.UA висловив співдиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник, якого запитали щодо перспектив четвертого року повномасштабної війни в Україні.

За словами фахівця, наразі найбільш реалістичний сценарій - це припинення вогню або тимчасове перемир’я. Однак спрогнозувати точні терміни його настання складно, та навіть президенту США Дональду Трампу вже очевидно, що швидко завершити війну неможливо.

Відео дня

"На мій погляд, максимум, на що можна сподіватися зараз, виходячи із заяв і подій - це припинення вогню або ж тимчасове перемир’я. Коли це станеться? Є різні варіанти. І навіть Трампу вже зрозуміло, що нереалістично завершити війну не лише за 24 години, а й у діапазоні тижнів або місяців", - сказав Мельник.

Водночас, на його думку, ймовірність укладення угоди про припинення бойових дій зросла. Це стало реалістичнішим варіантом, ніж до приходу Трампа, проте його практична імплементація залишається під питанням.

Чи буде така угода досягнута між США та РФ, або ж за участю України та європейських партнерів - це окрема проблема, зазначив експерт. І хоча перспективи переговорів виглядають більш імовірними, їхня реалізація може зіткнутися зі значними труднощами.

"Отже, значно вища ймовірність досягнення цих домовленостей, аніж їхньої практичної імплементації", - підкреслив фахівець.

Він додав, що навіть якщо домовленості про припинення вогню будуть досягнуті, їхня тривалість викликає сумніви. Основна проблема - відсутність довіри до Росії, яка має ключовий вплив на ситуацію. Крім того, на сьогодні немає дієвого механізму верифікації та контролю за виконанням таких угод.

"Наступне питання - як довго може тривати це припинення вогню. Тут мої прогнози більш песимістичні. Тому що для цього має бути довіра до тієї сторони, від якої це насамперед залежить, тобто від Росії, або від механізму верифікації, імплементації цих домовленостей, якого на сьогодні не існує. Так само як не існує довіри до того, що Кремль зацікавлений у дотримуванні перемир’я", - сказав Мельник.

На думку експерта, припинення вогню - це лише перший крок, який сам по собі не вирішує корінних причин конфлікту. Без усунення факторів, що призвели до війни, будь-які спроби мирного врегулювання залишатимуться тимчасовими.

"Але більш імовірно, що ці домовленості буде зірвано ще на етапі їхнього досягнення", - вважає Мельник.

Ставлення Росії до відправлення миротворців в Україну

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп говорив про те, що Росія не проти відправки миротворчих військ в Україну після завершення України. Проте прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков спростував цю заяву.

Він відмовився безпосередньо коментувати заяву Трампа, але послався на те, що раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відкинув цю ідею. За підсумками переговорів РФ зі США в Ер-Ріяді Лавров назвав присутність європейських миротворців в Україні "неприйнятною".

Вас також можуть зацікавити новини: