
У 2025 році ЗСУ доведеться розв'язати три проблеми - це чисельна перевага російських військ, артилерія противника і КАБи.
Про це військово-політичний оглядач Олександр Коваленко розповів Oboz.ua. За словами Коваленка, наступного року наші воїни зіткнуться з трьома основними проблемами, які потрібно вирішувати за допомогою чергової адаптації тактики ведення бойових дій.
Перша проблема - чисельна перевага противника. Як стверджує оглядач, через виснаження механізованої компоненти Росія у 2025 році значною мірою використовуватиме саме людський ресурс.
Коваленко пояснює, що наразі втрати за основними бойовими танками та бойовими броньованими машинами у росіян увійшли в категорію "історично непоправних":
"Росія ніколи не зможе компенсувати втрати техніки, яких зазнала у війні проти України. Тому основний наголос робитиметься на людей. Але не тільки".
За його словами, другою проблемою Сил оборони України залишиться тактична авіація РФ, а також вдосконалення супротивником авіаційних бомб. Йдеться про універсальний модуль планування, за допомогою якого ворог значно збільшив дальність польоту КАБів.
"Найбільшою загрозою може стати інтеграція реактивного двигуна в КАБ, що значно збільшить дальність їх застосування. У деяких випадках ці бомби будуть застосовуватися як заміна артилерії, що досить ефективно за стабілізованої лінії зіткнення і по статичних цілях", - акцентує оглядач.
Третя проблема - артилерія. "Звичайно, в основному це буксирована артилерія. Причому ми вже бачимо не просто рідкісні, а унікальні радянські гаубиці та дивізійні гармати, які дістають із найглибших глибин арсеналів і центрів зберігання. Але поки вони можуть це робити, артсистеми продовжуватимуть вести вогонь", - стверджує Коваленко.
Він додав, що перераховані проблеми мають місце за умови стабільної лінії зіткнення. У разі її нестабільності противник не зможе реалізувати повною мірою свою чисельну перевагу, а також наявні засоби ураження. У зв'язку з цим, за словами Коваленка, лінію зіткнення необхідно дестабілізувати і застосувати тактику маневреної війни на один із плацдармів в Україні, як це зроблено під час курської операції ЗСУ.
"Прорив ЛБС (лінії бойового зіткнення, - УНІАН) і вихід на другу або навіть третю лінію оборони цілком дає змогу створити таку хаотизацію в порядках противника. У цьому немає нічого нового в царині військової науки, хоча і є своя специфіка, зумовлена його можливостями. Те, в чому він сильний, можна повернути проти нього", - вважає Коваленко.
Водночас він звертає увагу, що влітку 2023 року реалізувати такий сценарій повною мірою не вдалося. Багато в чому це пов'язано з тим, що стадія виснаження противника була недостатньою.
"Зараз же ми виходимо саме на той етап війни, коли обмежені можливості ворога, навіть за його кількісної переваги, не дадуть йому змоги підтримувати високий рівень наступальних дій, а також гранично обмежать оборонні можливості", - міркує експерт.
При цьому він акцентує: реалізувати такий план контрнаступу на тому чи іншому плацдармі реально лише за умови повного технічного забезпечення ЗСУ, у чому Україна, в основному, залежить від західних партнерів.
"Тому можна довго обговорювати, чи можливий контрнаступ СОУ 2025 року чи ні, але в підсумку все впирається саме в питання забезпечення і наявності відповідної номенклатури інструментарію", - упевнений Коваленко.
За його словами, курська операція показала вразливість російської армії у протидії маневреній війні, а також - її обмеженість в умовах стабільної лінії бойового зіткнення. На його думку, у 2025 році росіяни відчують гострий дефіцит артилерії, але поки що вони обходяться "швидкою розконсервацією" буксированих артсистем.
У центрі уваги війна в Україні - новини, які варто знати
Нагадаємо, на думку аналітика BILD Юліана Рьопке, ЗСУ можуть покинути Курську область РФ найближчими тижнями. За його словами, російські війська продовжують наступати на позиції ЗСУ в Курській області із заходу, на села Любимівка і Новоіванівка.
Вони вибили українських військових з останнього села біля райцентру Кореневе. Крім цього, росіяни скорочують український плацдарм і зі сходу, де відбили село Бірки і Спальне, а зараз, за словами аналітика, тривають бої за село Плєхове.