
Берегова оборона України доволі несподівано може поповнитися ще одним засобом знищення російських кораблів. Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що вивчається можливість передачі Збройним Силам України протикорабельних ракет Exocet.
Exocet - це основні протикорабельні ракети Франції, які існують у морській та повітряній версії, також виробник ракет - компанія MBDA пропонує комплекс наземного базування Exocet Mobile Coastal.
Можливості та особливості Exocet
Exocet був створений у 70-х роках, що робить його доволі давньою протикорабельною ракетою, яка була прийнята на озброєння на два роки раніше американського Harpoon. Перша версія відома, як Exocet MM38 і мала абсолютно стандартні для того часу алгоритм польоту - ракета летіла по прямій, тримаючись на курсі інерціальною системою, а на кінцевій ділянці ракета вмикала радіолокаційну систему наведення для того, щоб навестись на корабель.
Доволі екзотичним на той час був вибір двигуна - твердопаливний, на відміну від вже відпрацьованих тоді рідиннопаливний і малогабаритних турбореактивних двигунів. Але це зумовило доволі малу дальність польоту ракети, у першій версії вона становила лише до 42 км. При цьому вага бойової частини складала 165 кг. Останньої вистачало для виведення з ладу кораблів класу есмінець.
Також була розроблена і повітряна версія Exocet - AM39, яка мала збільшену до 50-70 км дальність, через те, що стартувала вже на певній висоті та мала не нульову початкову швидкість.
Наступна версія ракети Exocet MM40 з’явилась вже у 80-х роках і пережила три модернізації Block 1, Block 2 та найновіша версія Block 3. На першому етапі було збільшено дальність до 70 км та оновлена радіолокаційна головка самонаведення, на другому - до системи наведення додали GPS, що дозволило закладати у ракету маршрут для атаки, а не просто летіти по прямій.
У 2000-х роках була розроблена Exocet MM40 Block 3, яка є найсучаснішою версією. В ній твердопаливний двигун був замінений на класичний турбореактивний, що дозволило підняти дальність на рівень близько 200 км. Шляхом модернізації системи наведення стало можливо атакувати і наземні цілі. Перші поставки для ВМС Франції Exocet MM40 Block 3 відбулись наприкінці 2000-х років.
Саме ця версія ракети залишається основною для Франції, а також для компанії MBDA. Остання просуває на ринку і ракетний береговий протикорабельний комплекс Exocet Mobile Coastal. Але поки клієнтів на нього так і не знайшли.
Загалом Exocet Mobile Coastal побудований за класичною схемою і мало чим відрізняється від будь-яких інших, зокрема і від українського "Нептуна" та американського Harpoon Coastal Defense System.

Exocet проти "Нептуна" і Harpoon
В даний час ракетна Берегова оборона України складається з двох комплексів "Нептуна" і Harpoon, обидва вже записали на свій рахунок російські кораблі, при цьому перевершити досягнення українського комплексу Американський вже не зможе. На Чорному морі у РФ більше немає ракетних крейсерів.
Але у Exocet є свій окремий рахунок знищених кораблів через те, що вона є однією з найпоширеніших протикорабельних ракет у світі – понад 30 країн (ще шість зняли ракету з озброєння). Зокрема, ця ракета активно використовувалася Аргентиною під час Фолклендської війни в 1982 році.
Ударами з неї був потоплений есмінець HMS Sheffield і мобілізований на потреби ВМС Великобританії контейнеровоз Atlantic Conveyor, обидва пуском Exocet з літаків. А також був вражений есмінець HMS Glamorgan, який взагалі був підбитий з імпровізованої наземної установки, яку Аргентинські військові зібрали з пускової знятої зі свого есмінця і того, що знайшли на острові.
Exocet іракським літаком під час ірано-іракської війни був уражений фрегат ВМС США USS Stark. Корабель не затонув, хоча 37 американських моряків було вбито, ще 21 поранено.
Щодо кількості берегових ракетних комплексів, які вже зараз є в Україні, то крім однієї експериментальної батареї "Нептуна", відповідно до заяв Пентагону, є ще дві батареї Harpoon, до яких найближчим часом можуть приєднатися ще дві.

Водночас "Нептун" має дальність до 280 км, а Harpoon, в залежності від версії, 125-140 км. Поява Exocet MM40 Block 3 з дальністю до 200 км, звісно посилить рубежі протикорабельної оборони України. Але не вирішить питання з обстрілами України з надводних кораблів РФ крилатими ракетами "Калібр", дальність яких становить до 1500 км, а тим паче з підводних човнів.
Противокарабельная ракета Exocet - характеристики
- Дальність дії: близько 200 км
- Швидкість: 0,93 Маха
- Тип наведення: інерціальна і GPS, на кінцевій ділянці-активна радіолокаційна головка самонаведення
- Вага бойової частини: 165 кг