
Росіяни постійно вдосконалюють "шахеди", якими завдає ударів по населених пунктах України, зокрема кількість мікросхем вже збільшилася більш ніж у 30 разів. Придушити такі дрони РЕБ фактично неможливо.
Про це в ефірі телемарафону розповів капітан першого рангу, керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХI Павло Лакійчук.
"Є ціла низка напрямків щодо модернізації, починаючи від двигунів та закінчуючи, що найголовніше, це електронікою. Електроніка – це система місця визначення дрона. Якщо для місця визначення раніше потрібен був всього один радіоканал… То згодом їх стало чотири, потім – вісім. Зараз знаходять дрони – там фактично новорічна ялинка – до 32 мікросхем каналів зв’язку", - сказав Лакійчук.
Як пояснив фахівець, для того, щоб заглушити такий дрон, треба в 32 рази більше засобів придушення, ніж було на початку повномасштабної війни.
За словами Лакійчука, наразі модернізація ворожих дронів триває, тому й Україні потрібно вдосконалювати, зокрема свої засоби РЕБ, які зараз на дуже високому рівні. Також знищувати дрони можна за допомогою ЗРК та авіація – хоча, це дуже дорого, але іншого виходу немає, вважає аналітик.
Водночас, як зауважив Лакійчук, противник застосовую різну тактику – від висотного прольоту, щоб не потрапити, наприклад, під кулеметний вогонь, чи навпаки – йдуть на низькій висоті, щоб уникнути дії інших засобів. Тому Силам оборони потрібно розширення та збільшення мережі РЕБ, збільшення кількості різних ракети та переносних ЗРК, й на порядок – чисельності мобільних груп, для яких, можливо треба вводити перезмінки.
"Тут тільки організаційні заходи можуть допомогти у цій гонитві перед смертю", - констатував Лакійчук.
Він розповів, що в РФ "шахеди" виробляють два заводи, плюс третину "арсеналу" ворог отримує з Ірану. За даними Лакійчука, у 2025 році Росія планує вдвічі збільшити власне виробництво ударних БПЛА. На початок року росіяни розраховували щомісяця використовувати для ударів по Україні 2 тис. дронів, а планують вийти на 5 тис. одиниць. Як додав фахівець, водночас виробляються дроні-обманки, які не потребують високотехнологічного обладнання, та інші безпілотники – так звані дрони полю боя – FPV, Mavic тощо.
Масовані атаки на Україну
Як писав УНІАН, окупаційна армія РФ три доби поспіль завдавала масованих ракетно-дронових ударів по Україні. Зокрема 26 травня була рекордна атака – ворог застосував 364 повітряних засоби нападу. Зокрема, було випущено по Україні 9 ракет крилатих ракет Х-101 та 355 ударних БПЛА типу Shahed, з яких близько 50% – дрони-імітатори. Як заявили у Повітряних силах ЗС України, у будь-якому разі військові повинні збивати всі цілі, бо невідомо, який дрон з бойовою частино, а який – обманка.