
Балістичні ракети лишаються найбільш потужною зброєю Росії, адже ракети "Орєшнік", які росіяни почали теж запускати по Україні, без ядерного заряду значно поступається за руйнівною силою іншим ракетам. Про це в етері Українського Радіо заявив виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло.
"Орєшнік" ефективний лише з ядерним зарядом. Ті ж "Калібри", "Кинджали", "Онікси" та інше смертоносне балістичне залізяччя, яке летить по території нашої держави, є більш ефективним у завданні руйнувань. В "Орєшніка" доволі обмежена площа та тільки тактичний ядерний заряд дає якусь ефективність цій зброї", - сказав експерт.
Він нагадав, що балістичні ракети середньої дальності теж можуть бути носіями ядерної зброї. І на такі ракети діяли основні договори щодо нерозповсюдження ядерної зброї.
"Ядерна зброя потужна рівно до того моменту, поки її ніхто не застосував. Тому росіяни нормалізують історію, що носієм ядерної зброї, цим типом, стосовно якого діє більшість обмежень у світі, можна бити по території іншої держави", - підкреслив він.
Експерт пояснив, що у росіян залишилося мало поля для маневру. Тому вони продукують загрозу хоча б в інформаційному полі: говорять про можливу агресія проти країн Балтії, можливий другий наступ на Київ з території Білорусі, удари "Орєшніком".
Також він наголосив, що РФ намагається створювати загрозливі інформаційні приводи, однак якби Росія справді могла застосувати ядерну зброю без наслідків для себе, вона б уже це зробила: "Якби вони могли застосувати ядерну зброю, вони б вже її застосували, але фактор стримування з боку Вашингтона постійно залишається".
Російська ракета "Орєшнік" - що відомо
Нагадаємо, що за оцінками аналітиків, у РФ лишилася тільки одна балістична ракета "Орєшнік". Аналітики зазначають, що перше застосування ракети було по Дніпру в листопаді 2024 року. З того часу РФ запустила дві з них по Україні – по Львову та Білій Церкві. Ще одна ракета впала на окупованій території Донецької області.
Водночас "Орєшнік" може мати серйозні проблеми з точністю через труднощі у виробництві елементів системи наведення. За даними розслідувачів, ключовою проблемою став гіроскопічний блок ГУ-503. Він був розроблений ще в радянський період і тривалий час не вироблявся серійно.