В часи Холодної війни американські військові неодноразово втрачали ядерні бомби / фото usa.gov

В перші роки Холодної війни ядерний арсенал США дуже швидко збільшувався. А разом з кількістю ракет, бомб і боєголовок зростала і кількість інцидентів з ними.

Видання National Interest склало список з десяти випадків, коли армія США втрачала зразки найнебезпечнішої зброї у світі.

Перший з них стався 10 березня 1956 року. Стратегічний бомбардувальник B-47 з двома ядерними капсулами розминувся з літаком-заправником над Середземним морем. Літак так і не знайшли, так само як і ядерні «капсули» на його борту. Видання пояснює, що перші зразки ядерної зброї мали такі капсули з небезпечними матеріалами, які можна було зняти. Військово-повітряні сили США в ті роки не вставляли їх у бомби до застосування з міркувань безпеки.

Відео дня

Читайте такожУ США випробували зброю часів холодної війни (відео)

27 липня 1956 року. Під час заходу на посадку на авіабазі Королівських ВПС «Лейкенхіт» в Англії Б-47 вийшов з-під контролю. Літак зійшов зі смуги й протаранив склад, на якому зберігалися три ядерні бомби. На щастя, жодна з них не вибухнула. Але їх відправили в США для ремонту.

22 травня 1957 року. Екіпаж міжконтинентального бомбардувальника B-36 перевозив водневу бомбу на авіабазу «Кіркленд» у штаті Нью-Мексико. Під час останнього заходу перед посадкою екіпаж випадково скинув одну з найбільших бомб в американському арсеналі. Вона проломила двері бомбового відсіку і вибухнула над землею, утворивши кратер глибиною 3,5 метри й 7,6 метрів у діаметрі. Також було виявлене певне радіаційне забруднення в кратері.

31 січня 1958 року. Через технічну помилку B-47 розбився під час злету. Паливний відсік загорівся. На борту бомбардувальника була ядерна бомба в бойовій готовності. Але вона не вибухнула під час пожежі. Втім, радіаційне зараження було виявлена на паливному відсіку і на одязі пожежників.

5 лютого 1958 року. Винищувач F-86 зіштовхнувся з озброєним ядерною бомбою B-47 під час тренувальних маневрів поблизу авіабази «Хантер» в штаті Джорджія. Екіпаж бомбардувальника намагався тричі посадити літак. Під час третьої спроби пілоти вирішили викинути корпус бомби в море поблизу узбережжя Тібі-Айленд. Після цього літак вдалося успішно посадити. А що сталося з корпусом досі не відомо.

24 січня 1961 року. B-52, піднятий по тривозі, постраждав від поломки в крилі над містом Ґолдсборо в Північній Кароліні. Літак розпався на друзки. І дві бомби на його борту вирвалися назовні. Одна з них м’яко приземлилася на парашуті. А інша впала в болоті на фермі й розвалилася. ВПС США довелося викопувати її уламки. Попри те, що працівники зняли 15 метрів ґрунту, один з компонентів бомби так і не знайшли. Тож уряд купив цю ділянку землі, щоб ніхто інший не почав там копати.

Читайте такожNational Interest: Російська ядерна торпеда «Посейдон» виявилася старою розробкою СРСР

5 грудня 1965 року. Авіаносець Ticonderoga йшов від узбережжя В’єтнаму в Японію. В якийсь момент палубний штурмовик A-4 Skyhawk, озброєний бомбою B-43, викотився за борт судна. Бомба, літак і пілот зникли під 5-кілометровою товщею води. Їх так і не знайшли. Коли уряд США визнав інцидент у 1989 році, це спричинило дипломатичний скандал з Японією. Оскільки загублена бомба лежить приблизно за 100 кілометрів від узбережжя Окінави.

16 січня 1966 року стався один з найвідоміших інцидентів, пов’язаних з ядерною зброєю. B-52 зіштовхнувся з літаком-заправником KC-135 над містом Паломарес в Іспанії. На борту бомбардувальника були чотири бомби B-28. Неядерний заряд двох з них вибухнув, розкидавши радіоактивні матеріали на великій ділянці іспанської території. Після цього почалася масштабна операція з очищення. Третя бомба безпечно приземлилася на парашуті, а четверта зникла у Середземному морі. Велика пошукова операція за участі субмарин знайшла її 7 квітня 1966 року. Зараз ця четверта бомба служить експонатом в Національному ядерному музеї в Альбукерке, штат Нью-Мексико.

Читайте такожBusiness Insider: СРСР погрожував ядерними ракетами кіоску з хот-догами в Пентагоні

21 січня 1968 року. B-52 розбився за 11 кілометрів від авіабази «Туле» в Гренландії. Всі чотири бомби на його борту були знищені через пожежу. А радіоактивні матеріали розлетілися в широкому радіусі, тож довелося провести дуже дорогу операцію з очищення. Після аварії міністр оборони Роберт МакНамара оголосив, літаки США більше не будуть злітати з ядерною зброєю на борту за виключенням випадків війни.

19 вересня 1980 року. Міжконтинентальна балістична ракета Titan II вибухнула у своїй шахті, вбивши військового і поранивши ще 21. Боєголовка відлетіла і впала на полі за 200 метрів від шахти.