Винищувачі F-16 вже в Україні, але їхню точну кількість ніхто не знає. ЗМІ пишуть про 6 чи 10 бортів. Це добре, адже "ворог не знає усієї ситуації".
Про це заявив засновник БО "Реактивна пошта", військовий експерт Павло Нарожний в ефірі Radio NV. 6 чи 10 винищувачів наразі сильно впливати на ситуацію на фронті не будуть, на жаль. Тому що для того, щоб дійсно впливати на ситуацію на фронті, треба щільно покрити цими літаками всю лінію зіткнення, а тут мова повинна йти про кількість 40−50 штук.
Приблизно 30% літаків постійно будуть обслуговуватися. Тобто зі всіх десяти, скажімо, три постійно ремонтуються. Два-три будуть захищати сам аеродром, на якому знаходяться ці літаки, від керованих ракет та дронів. Цю роль можуть виконувати, скажімо, МіГи радянського виробництва. Тоді максимум п’ять-шість літаків можуть виконувати бойові завдання. Це дуже мало.
Експерт зазначив, що вони можуть використовуватися тільки для якихось точкових ударів, для, скажімо, ударів ракетами HARM, для ударів керованими авіаційними бомбами, іншими високоточними засобами, але не для покриття всієї лінії фронту, не для того, щоб вони працювали як винищувачі і щоб збивали російські літаки.
"Тому ця кількість наразі дуже важлива, з інформаційної точки зору, але значного впливу на фронті не зроблять", - зазначив Нарожний.
По фотографіях вже почали аналізувати, з яким обвісом приїхали F-16. Вони вже оснащені якимись специфічними системами попередження про ракетні удари. Том Купер, австрійський оглядач, пише, що під крилами розміщено у цих літаків АІМ-120BC і АІМ-9МС.
Експерт пояснив, що пілон, на якому висять ці ракети, - це спеціалізований пілон, в якому стоять детектори ракет, а в одному з пілонів стоїть спеціалізований комп’ютер. Він робить напівсферу позаду літака для того, щоб детектити вхідні ракети і відстрілювати пастки. І це робиться спеціалізовано, щоб він сам у свої ракети не влучив.
"Про самі ракети. Можемо сказати, що дальність дії нашої авіації збільшилась як мінімум в два з половиною рази. Тобто ми можемо діставати цілі на відстані більше 100 кілометрів російської авіації. Тут багато умов. Наприклад, на якій висоті заходиться сам літак. Наразі можна сказати, що наші літаки точно не будуть літати на висоті, скажімо, 10 кілометрів. Вони будуть знаходитися в нижніх шарах атмосфери, а з них стріляти, то це значить, що дальність буде не максимальна, на якій можуть працювати ракети. Але все одно це величезне збільшення дальності дії нашої авіації", - підсумував Нарожний.
F-16 для України: що відомо
Наприкінці липня західні медіа повідомили, що Україна отримала перші винищувачі F-16 від Нідерландів. Тоді йшлося про те, що Київ отримав шість одиниць західних літаків. Згодом The Economist повідомило, що Київ вже отримав 10 винищувачів і до кінця року отримає таку ж кількість.
Вже 4 серпня українська влада офіційно підтвердила, що ці винищувачі вже є в Україні, зокрема відбулася презентація F-16 за участі президента України Володимира Зеленського. Він не розкрив, які саме завдання виконуватимуть довгоочікувані літаки.
На думку експерта з питань авіації, Анатолія Храпчинського, з західних винищувачів, які показували, було знято певне обладнання, "щоб росіяни лише здогадувались, на що здатен літак".