Ще три тижні тому почала з’являтись інформація про російські БПЛА, які начебто розкидали вибухонебезпечні предмети. А на початку травня у столиці повідомили про вибухи "відстрочених" касетних боєприпасів.

Втім, досі немає чіткого розуміння, як ворог використовує цей засіб ураження з інженерної точки зору. Тобто, чи дійсно скидання відбувається з дронів. Можливість така існує, але це технологія, яка потребує, приміром, наявного в БПЛА бомболюка, який буде запрограмований на певному проміжку польоту робити скид. Або буде відкриватись якось керовано, і тоді скидати ці засоби ураження.

Також існує можливість того, що дрони, наприклад, просто напхані цими засобами ураження, і, коли ці БПЛА збивають, все це розлітається і створює небезпеку… Це, до речі, найпростіше рішення. Адже ці елементи можуть розлітатись і створювати загрозу як через те, що дрон збивають українські мобільні групи, ППО, так і через те, що він влучає у ціль і завдає більшої шкоди.

Відео дня

Втім, зараз технічного підтвердження будь-якої з гіпотез немає. Є лише факт того, що знаходять елементи, які з часом вибухають.

При цьому, ми не знаємо, від чого вони можуть детонувати – від доторку, чи в них якийсь таймер, який приводить їх у дію за годину, чи три години, або навіть вісім. Ми навіть не знаємо як саме ці елементи точно виглядають.

Я певний час працював під час конфліктів в інших країнах і наводжу приклади, як під час війни в Афганістані, під час війни в Іраку могли вибухати, наприклад, звичайні кулькові ручки, іграшки, жуйки… І це мало страшні наслідки. Доводилось сотні разів казати, що якісь речі не треба підіймати з землі, якщо це не твоє.

До речі, тут треба також не забувати й про можливість роботи диверсійних груп. Але й не забувати, як працює російське ІПСО: згадайте, як на початку повномасштабного вторгнення купа українців стирала на дорогах позначки "Укравтодору"…

Безумовно, треба розібратися, наскільки теперішня наша ситуація має реальні підтвердження. Але треба також зрозуміти, що в будь-якому випадку з цією історією, ворог і далі намагатиметься створювати різні корисні навантаження для БПЛА, які будуть завдавати більше шкоди цивільному населенню. Тобто, загрози використання ворогом терористичних методів ведення бойових дій – завдання не точкових ударів по важливих військових об’єктах, а й "килимові" бомбардування роями дронів, закидання цивільних будь-якими засобами ураження – жодним чином виключати не можна. На це росіяни й роблять ставку.

Точкові обстріли з боку Росії крилатими ракетами не призвели до ефекту, який хотіла отримати Російська Федерація. Тож вони вирішили використовувати велику кількість засобів ураження, щоденно тероризувати міста України, навантажуючи нашу протиповітряну оборону.

Саме тому ми щоночі й щодня бачимо велику кількість тих самих "Шахедів" по всій території України.

А для того, щоб створити більше, так би мовити, психологічного й фізичного тиску, створюються додаткові елементи. Приміром, уламково-фугасні, коли шрапнель може на сто метрів розлітатися. Згадайте, як у Харкові був застосований дрон "Молнія" з шурупами, або "Шахед" з металевими кульками. Все це збільшує зону ураження і кількість постраждалих. Саме для цього ворог замінює високотехнологічну зброю на малі ударні безпілотники, які можуть нести на собі більше шкоди, ніж крилата ракета.

Анатолій Храпчинський, заступник гендиректора компанії з виробництва засобів РЕБ, авіаційний експерт

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням