Дрон-дозаправник MQ-25 було створено компанією Boeing / фото Вікіпедія

Політ першої серійної моделі безпілотника MQ-25 відбудеться вже у цьому році, а на інтеграцію на борт авіаносця варто чекати у 2026 році. Це свідчить про те, що від моменту появи першого прототипу до закінчення розробки пройде 12 років. Про такі терміни розповів віцеадмірал Деніл Чівер, що очолює Військово-повітряні сили ВМС США, на конференції WEST 2025 у Сан-Дієго, пише Breaking Defense.

Водночас у Defense Express нагадали, що MQ-25 є першим у світі дроном-дозаправником, який здатен дозаправити бойовий літак у повітрі 6,4 тоннами палива на відстані не менше ніж 926 км від авіаносця.

Його розробила компанія Boeing, а у 2014 році був побудований перший прототип. Вже у 2018 році ВМС США підписали контракт з компанією вартістю в 805 млн доларів на розробку та побудову трьох MQ-25 Stingray.

Відео дня

"Проєкт цього БПЛА був розроблений в рамках програми UCLASS - (unmanned carrier launched airborne surveillance and strike), тоді MQ-25 мав назву RAQ-25, але звісно різниця була не тільки в назві, але й в призначенні. Планувалось що RAQ-25 стане безпілотним стелс-бомбардувальником", - підкреслили аналітики видання.

За словами експертів, RAQ-25 повинен був завдавати бомбових ударів, залишаючись непомітним для ворожих засобів ППО, однак через складності розробки ВМС вирішили змінити його на безпілотний стелс-дозаправник, через що й змінили назву на MQ-25 Stingray.

"Наразі у ВМС США роль дозаправника вимушені виконувати палубні винищувачі F/A-18, це стає можливим завдяки спеціальному заправному обладнанню, воно являє собою контейнер з системою "шланг-конус", це перетворює винищувач у літак дозаправник. Такий самий контейнер встановлюється і на MQ-25", - пояснили у Defense Express.

Водночас експерти зазначають, що використання MQ-25 збільшить бойовий радіус F/A-18 з 830 км до 1300 км, а також звільнить 20% - 30% парку літаків, які виконували роль дозаправника для використання їх за прямим призначенням.

Нові розробки зброї у світі - останні новини

Раніше військовий експерт Валерій Романенко відповів, чи здатна Україна створити свій аналог Patriot. За його словами, навряче це станеться, адже є кілька причин - як організаційних, так і технічних.

Також стало відомо, що Іран створив БпЛА-гігант, який може нести одразу 13 бомб. Зокрема такий безпілотник має вражаючі розміри. Його розмах крила становить 22 м, а злітна маса дорівнює 3100 кг. Для порівняння, Bayraktar TB2 має розмах крила 12 м, а його максимальна злітна маса - 650 кг. 

Вас також можуть зацікавити новини: