
В понеділок, коли мільйони християн святкували Різдво за Григоріанським календарем, в МЗС Росії заявили про «вірогідність» нападу України на Росію у «найближчі дні». Прес-секретар відомства Марія Захарова навіть допустила, що Київ може влаштувати «хімічну атаку» у своїх східних регіонах, щоб виправдати агресію проти сусідньої країни.
Але на Заході військові експерти кажуть, що саме Росія, вірогідно, готує атаку проти України, пише Newsweek.
«Москва любить влаштовувати агресивні атаки, коли світ не звертає уваги. Вона вторглася в Афганістан у різдвяний сезон у 1979 році, атакувала Грузію в серпні в період відпусток», - нагадав колишній посол США в Україні Джон Гербст.
Російсько-українська війна тліє вже п’ять років. Але за останнім часом напруга посилилася після того, як Росія місяць тому захопила українські військові кораблі разом з екіпажами. 24 українських моряка досі в російській в’язниці. Україна ж запровадила воєнний стан у регіонах, які вважала особливо уразливими перед можливим вторгненням Росії. Міжнародна спільнота розкритикувала російську морську атаку і закликала Кремль поважати міжнародні закони. Але тепер експерти вважають, що сезон свят і відставка міністра оборони США Джима Меттіса створили ідеальні умови для російського наступу.
«Слабка реакція Заходу на російську ескалацію війни проти України шляхом захоплення українських кораблів також підвищує вірогідність нового удару Кремля. Так само як і безлад у Вашингтоні і відставка Меттіса», - сказав Гербст.
Колишній заступник помічника міністра оборони США з питань Росії, України і Євразії Майкл Карпентер зауважив, що Москва хоче повністю домінувати над Керченською протокою і Азовським морем. В цей час, Україна не збирається відмовлятися від своїх територіальних вод і законного права вільно проходити через протоку. Тому вона буде чинити опір. А отже потенціал ескалації високий.
«Боюся, український військово-морський флот надто малий, щоб силою відстоювати свої права проти більшого Чорноморського флоту Росії. Тому я б радив Україні не намагалися ще раз пройти через протоку. Створення москітного флоту, яке передбачає український план розвитку ВМС, - це правильна стратегія. Однак на її втілення знадобляться роки, а криза може виникнути у найближчі тижні чи місяці», - сказав Карпентер.
Деякі аналітики допускають, що в планах Росії об’єднання окупованих територій України для створення протекторату на північ від Чорного моря. Так Кремль відновить військову межу, яку колись контролювала Російська імперія. Відправка додаткових винищувачів у Крим і розгортання наземних військ вздовж українського кордону можуть бути підтвердженням таких військових амбіцій.
На думку експерта Atlantic Council Аріеля Коена, цілком вірогідно, що Росія повернулася до планів захопити українські території, щоб прокласти суходільний шлях від окупованих частин Донбасу до Криму і навіть до Придністров’я у Молдові.
«Зважаючи на відставку міністра оборони Джима Меттіса й ізоляціоністський настрій у Білому домі, Росія може вирішити, що зараз саме час діяти для втілення програми про так звану «Новоросію», яка включає розчленування України», - сказав Коен.