ХАМАС проголосив своєю метою знищити Ізраїль / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, REUTERS

Минулої суботи бойовики палестинського угруповання ХАМАС здійснили безпрецедентний напад на Ізраїль. На поточний момент відомо про щонайменше 700 загиблих ізраїльтян та громадян третіх країн, понад сотню викрадених заручників та понад 2 тисячі поранених.

Через напад, який цілком справедливо називають найбільшою атакою на Ізраїль за останні 50 років, в країні оголошено мобілізацію резервістів та запроваджено воєнний стан. Цивільна влада та військове керівництво Ізраїлю вже пообіцяли знищити угруповання ХАМАС, яке стоїть за нападом.

УНІАН зібрав для вас основну інформацію про те, що таке ХАМАС, що собою представляє Сектор Газа і які у них взаємини з Ізраїлем.

Відео дня

Що таке Сектор Газа?

Сектор Газа — це напіванклав, затиснутий між територією сучасної держави Ізраїль, територію Єгипту та Середземним морем. Попри мізерну територію довжиною близько 41 км і шириною 6-10 км (загалом 360 квадратних кілометрів) він має населення близько 2,3 мільйона людей. Для порівняння площа Києва складає 840 квадратних кілометрів.

Сектор Газа, Ізраїль та Західний берег Йордану / мапа bbc.com

Номінально Сектор Газа є однією з двох основних частин так званих Палестинських територій – тих залишків історичної Палестини, які не увійшли до складу сучасного Ізраїлю і залишилася під владою арабів-палестинців. Друга частина сучасної Палестини – це Західний берег річки Йордан, який відділений від Гази територією власне Ізраїлю.

На території Сектору Газа є кілька окремих поселень та міст, найбільшим з яких є власне місто Газа. Ізраїль контролює повітряний простір над Сектором та його берегову лінію. Крім того, Ізраїль та Єгипет фактично контролюють, які товари можуть надходити в Сектор, не допускаючи надходження зброї. Однак вона все одно потрапляє в Сектор контрабандними маршрутами через Єгипет.

Примітно, що саме Ізраїль постачає в Сектор Газа електроенергію, воду та значну кількість продовольства й інших гуманітарних товарів. Але загалом Сектор перебуває у фактичній блокаді, що позначається на його економічній ситуації: за оцінками близько 60% дорослого населення тут не мають роботи, близько 80% населення Гази залежить від міжнародної допомоги, щоденно отримуючи продовольчу допомогу.

Що таке ХАМАС

ХАМАС – це одне з багатьох угруповань палестинського руху опору, яке виникло відносно нещодавно – у 1987 році. Назва "ХАМАС" є абревіатурою від повної арабської назви "Харакат аль-мукавама аль-ісламійя", що перекладається як "Ісламський рух опору".

фото REUTERS

ХАМАС поєднує в собі риси суто ісламістської та національно-визвольної палестинської ідеології. Тобто угруповання з одного боку проголошує ідеї шаріату, але основною метою своєї діяльності ХАМАС декларує знищення держави Ізраїль як такої. 

"Будь-якого єврея можна вважати військовим поселенцем, і наш обов'язок — вбити його. Визволення всієї Палестини від моря до Йордану — наша стратегічна мета, і немає мети святішої і важливішої", – заявив у 1987 році засновник ХАМАСу шейх Ахмед Ясін.

Згідно з ідеологією ХАМАСу, будь-який "сіоніст" (тобто будь-який ізраїльтянин незалежно від приналежності до армії Ізраїлю) вважається ворогом, якого треба знищити.

Як ХАМАС взяв під контроль Сектор Газа

Поступово із часом ХАМАС набирав популярності серез палестинців, для яких визволення усієї Палестини (тобто території сучасного Ізраїлю плюс Сектору Газа та Західного берега Йордану) стало національною ідеєю.

фото REUTERS

Однією з причин популярності ХАМАСу серед палестинців була створена цією організацією система соціальної допомоги на палестинських територіях. Фактично ХАМАС поєднує у собі одразу кілька різних складових – ідейно-політичну, військову, релігійно-просвітницьку та соціально-гуманітарну.

За межами Палестини ХАМАС відомий в першу чергу через діяльність його бойового крила. За час свого існування організація влаштувала сотні терактів, головним чином вибухів терористів-смертників у місцях скупчення мирного населення та обстрілів ізраїльської території з мінометів та ракетами. Через це ХАМАС був оголошений терористичною організацією низкою держав світу, зокрема Євросоюзом, Ізраїлем та США. Примітно, що Росія не визнає ХАМАС терористами, час від часу російські офіційні особи проводять зустрічі з представниками цього угруповання.

У 2005 році Ізраїль вивів свої сили із Сектору Газа, намагаючись дати можливість палестинцям сформувати власний дієздатний уряд. В лютому 2006 року на Палестинських територіях відбулися вибори, перемогу на яких здобуло політичне крило ХАМАСу. Через свою радикальну позицію щодо Ізраїлю ХАМАС не зміг дійти згоди з більш поміркованим палестинским рухом ФАТХ, який мав підтримку США та Європи.

В результаті короткотривалої громадянської війни в Палестині ХАМАС втратив усі свої позиції на Західному березі Йордану, де владу перебрав на себе ФАТХ. Тоді ж ХАМАС військовим шляхом захопив владу в Секторі Газа, заявивши про намір створити там ісламську державу. Тим самим, Палестина розкололася на дві ворогуючі частини – підконтрольний ХАМАСу і ворожий до Ізраїлю Сектор Газа та підконтрольний ФАТХ і значно лояльніший до Ізраїлю Західний берег річки Йордан.

Вас також можуть зацікавити новини: