
У спеку звичний для жителів Стародавнього Риму одяг вільного крою та сандалі здаються дуже привабливим варіантом - у них не так спекотно, як, наприклад, у штанах чи джинсах і в туфлях. Але римляни не через зручність у спекотну погоду віддавали перевагу вільним речам.
Далеко не всі замислюються над тим, чому стародавні римляни не любили штани і як переживали зиму без штанів і чобіт, а УНІАН вирішив ґрунтовно розібратися в цій темі.
Чому римські солдати не носили штани
Варто зазначити, що Стародавнім Римом називають цивілізацію, яка існувала в такий період: VIII століття до н. е. - V століття нашої ери. Ця цивілізація була однією з найрозвиненіших у стародавньому світі. Максимальні кордони, в яких існував Стародавній Рим, охоплювали Балкани, Іспанію, Англію, Галію, Італію, Левант, Малу Азію та Північну Африку.

Римські війська впродовж періоду з III століття до нашої ери до II до н.е. завоювали Елладу (Стародавню Грецію), і в еллінів було багато чого запозичено, зокрема, й ключові елементи одягу - грецький плащ-гіматій став у римлян називатися тогою, а хітон - тунікою.

Як римляни переживали зиму без штанів і чобіт
Експансія Риму здебільшого обмежувалася територією Європи, Середземномор'я та Близького Сходу. На цих територіях дуже різноманітний клімат - солдати могли стикатися як із пекельною спекою, так і з морозом та навіть снігопадами.
За відомостями істориків, у холодну погоду римлян рятувала "багатошаровість":
- Носили туніки з вовни, у яких були довгі рукави.
- Одягали різні плащі, вовняне пончо (пенула) чи мантію із застібкою на плечі (аболла).
Є переказ, згідно з яким, в холоди Октавіан Август - перший римський імператор, одягав на себе чотири вовняні туніки.
Замість сандалій взимку носили шкарпетки (удони), які робили з вовни чи грубої тканини. Їх могли обмотувати фасціями - смужками грубої тканини, і закріплювати шнурками. А замість сандалій на ноги одягали закриті черевики, які зашнуровувалися (кальцеї).

Чому римські солдати не носили штани, і коли гардероб поповнився такою річчю
Стародавні римляни з презирством ставилися до такого елементу одягу, як штани, оскільки їх носили, зокрема, варвари, що мешкали в Центральній та Північній Європі - кельти і готи.
Точно невідомо, коли римляни стали носити штани. Вважається, що першими тоги і туніку на штани "проміняли" римські легіонери, які перебували в холодних регіонах. На думку істориків, штани могли з'явитися в гардеробі легіонерів після 50-х років нашої ери. Звичку носити штани вони могли запозичити у кельтів.
Пізніше цю річ почали носити не тільки легіонери, а й звичайні люди. Є зображення колони Трояна, на якій можна розгледіти солдатів у штанах, довжиною трохи нижче коліна.

У IV столітті нашої ери в Стародавньому Римі навіть на законодавчому рівні забороняли носіння штанів. Це сталося після того, як готи у 378 році перемогли римлян у битві при Адріанополі.
Історики вважають, що запровадженням заборони на носіння штанів римська влада хотіла захистити свій народ від впливу з боку варварів. Жорстких репресій не було, але за порушення заборони могли заарештувати, оштрафувати чи відібрати якесь майно. Є інформація, що такого закону швидко перестали дотримуватися поза територією Риму.
А пізніше, через століття, штани стали важливою частиною гардероба римлян.
Раніше УНІАН писав, як одягалися українці 100 років тому. Одним із головних елементів одягу в чоловіків були вже звичні для нас штани, які мають вільний крій.