Ілюстрація / REUTERS

Вчені заявили про те, що льоди Антарктиди все ще виділяють радіоактивний хлор, який був накопичений в ході випробувань ядерної зброї в 1950-60-х роках.

Як повідомляє Phys.org, відкриття означає, що Антарктика накопичує радіоактивні ізотопи інакше, ніж вважалося раніше, передає dt.ua.

Зазвичай дослідники використовують радіоактивні ізотопи хлор-36 і берилій-10 для визначення віку льодів у кернах. Хлор-36 може бути утворений природним шляхом через вплив космічних променів на газ аргон в атмосфері Землі. Разом з тим, він утворюється і під час ядерних вибухів.

Відео дня

Випробування ядерної зброї, які були проведені США у 1950-60 роках, призвели до появи великої кількості хлору-36. Радіоактивні ізотопи піднялися в атмосферу і подорожували по земній кулі, поки деякі з них не осіли в Антарктиді, де і збереглися до сьогодні.

Читайте такожВелетенський айсберг вагою 315 мільярдів тонн відколовся від Антарктиди (відео)

У ході дослідження вчені вивчили зразки льоду зі свердловини біля російської станції "Восток" в Східній Антарктиді, де накопичилося мало снігу, і порівняли їх зі зразками з крижаної шапки Купол Талос, що знаходиться в 1400 кілометрів і характеризується рясним снігопадом.

Дослідники визначили концентрацію хлору-36 на обох ділянках і з'ясували, скільки ізотопу було присутнє біля "Востоку" в 1949-2007 роках і біля Куполу Талос у 1910-1980 роках. Виявилося, що на першій ділянці хлор-36 досі присутній у високих концентраціях, а у 2008 році його кількість перевищила очікувану в 10 разів. Разом з тим його занадто мало, щоб мати значний вплив на навколишнє середовище.

Як повідомляв УНІАН, раніше генсек ООН Антоніу Гутерреш висловив занепокоєння через те, що ядерні відходи часів Холодної війни можуть випливати з "бетонного гробу" на тихоокеанському острові Руніт і отруювати навколишнє середовище.