
В районі Чорнобильської атомної електростанції зафіксували червонокнижного жука красотіла пахучого. Про це повідомив Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.
Дослідники розповіли, що туруни - одні з найбільших комах українських лісів. Втім, попри розміри, побачити їх - справжня удача, бо більшість цих хижаків ведуть потайний, переважно нічний спосіб життя.
Однак науковцям пощастило - під час обстеження соснових насаджень вони зустріли представника турунів - красотіла пахучого (Calosoma sycophanta). У вечірньому світлі його блискуче тіло переливалося золотаво-зеленими й синіми барвами, що добре видно на фото Ольги Бєльської.


"Красотіл – вправний мисливець, який активно пересувається по деревах і кронах, полюючи на волохатих гусениць шовкопрядів та інших метеликів, до того ж він чудово літає. Імаго (доросла комаха – УНІАН) за одне літо може знищити понад 300 гусениць, а це як мінімум по дві щодня! Не менш ненажерливими є й личинки: за час розвитку кожна поїдає до сотні гусениць та лялечок", - розповіли у заповіднику.

Зазначається, що цей яскравий жук дуже приваблює увагу, але перш ніж його торкнутися треба добре подумати, адже у разі небезпеки ця комаха виділяє рідину з різким запахом. Також він боляче кусається - міцні щелепи дозволяють йому впоратись не лише з гусеницями, а й із серйознішими суперниками.
"Та найголовніше, красотіл пахучий є вразливим видом, занесеним до Червоної книги України та Європейського червоного списку", - наголошують вчені.
Новини екології
Як писав УНІАН, у районі Чорнобильської атомної станції мешкають три види змій. Це гадюка звичайна - єдина отруйна змія регіону, вуж звичайний - неотруйна змія, яка часто зустрічається поблизу водойм, та мідянка - невелика і зовсім нешкідлива істота, яку часто плутають із гадюкою.
Зазвичай змії уникають контакту з людиною, але через незнання та страх люди часто самі наражаються на небезпеку та вбивають цих тварин. Однак змії відіграють ключову роль у підтриманні екологічного балансу – вони є природними регуляторами чисельності гризунів, комах тощо.