этот материал доступен на русском

Вчені відповіли на питання, як виміряти старість без паспорта

10:44, 13 березня 2019
Зарубіжні новини
1279 0
Ілюстрація \ REUTERS

Міжнародна команда вчених знайшла відповідь на питання про те, як виміряти старість, якщо визначати вік не за паспортом, а за самопочуттям.

Читайте такожНегативні уявлення про старість підвищують ризик розвитку хвороби Альцгеймера

Вони вивчили дані про те, в якому віці проявляються у жителів різних країн ті чи інші старечі захворювання - від інсульту і хвороби Паркінсона до проблем зі слухом і травм від падіння при ходьбі, передає Бі-бі-сі.

Виявляється, комплекс хвороб, які ми традиційно асоціюємо зі старінням, у жителів різних країн розвивається в абсолютно різному віці - причому розрив між лідерами та аутсайдерами рейтингу величезний і становить понад 30 років.

Середній житель планети накопичує букет старечих недуг до 65 років. Проте в якійсь Франції або Сінгапурі це відбувається набагато пізніше: з точки зору здоров'я, літні французи і сінгапурці "відчувають себе на 65", коли їм виповнюється 76.

А ось у жителів Папуа-Нової Гвінеї аналогічні проблеми зі здоров'ям починаються вже у 45 років.

false

Дослідження, спільно проведене вченими з США, Норвегії та Іспанії, є унікальним у своєму роді і вражає масштабом: вчені проаналізували дані про стан здоров'я жителів 195 країн і територій майже за 30 років (з 1990 по 2017 рік).

Зазвичай проблему старіння розглядають з погляду збільшення тривалості життя, однак тут дослідники застосували принципово інший підхід і сконцентрувалися на "старечих хворобах" - захворювання, ймовірність розвитку яких зростає в квадраті по мірі збільшення віку.

Вони виділили 92 таких діагнози, які в кінцевому підсумку ведуть до незворотного погіршення фізичних або розумових здібностей пацієнта - в тому числі 13 серцево-судинних хвороб і шість хронічних захворювань дихальних шляхів, 35 видів раку, діабет, хронічні хвороби нирок, травми і нейродегенеративні хвороби, а також погіршення слуху та зору.

Аналіз показав, що "старечі хвороби" складають більше половини проблем зі здоров'ям у всього дорослого населення планети, проте дані дуже різняться від країни до країни - і старість настає в дуже різному віці.

Більше того, хоча в країнах з низьким SDI тривалість життя істотно менша, ніж у розвинених, їх жителі все одно встигають відчути на собі тягар старості і накопичити "старечі захворювання" - просто відбувається це значно раніше.

При цьому співвідношення пов'язаних і не пов'язаних з віком проблем зі здоров'ям практично не відрізняється - незалежно від рівня розвитку країни.

false

"Ці неабиякі результати показують, що збільшення тривалості життя в похилому віці може сприйматися і як додаткові можливості, і як загроза благополуччю суспільства в цілому - в залежності від того, в якому віці у людей починаються реальні старечі проблеми зі здоров'ям, а не виходячи з їхнього реального віку за паспортом", - зазначає основний автор роботи, Анджела Чан з Вашингтонського університету в Сіетлі.

"Проблеми зі здоров'ям, пов'язані зі старінням організму, ведуть до більш раннього виходу на пенсію, зменшення кількості робочої сили, а також підвищених витрат на охорону здоров'я. Лідерам країн і всім, хто має вплив на систему охорони здоров'я, потрібно враховувати, в якому віці люди починають відчувати негативні ефекти старіння", - підкреслює вона.

Тепер, вважають вчені, необхідно зрозуміти, які саме фактори впливають на пізніше настання старості - можливо, це підвищена фізична активність, відмова від куріння або більш ефективно організована система медичної допомоги. Відповідь на це питання допоможе більш ефективно боротися з проблемами, пов'язаними зі старінням населення.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter