фото УНИАН

Голова Військового комітету НАТО, генерал Пьотр Павел стверджує, що оцінка рівня готовності Збройних сил України не є критерієм для надання країні Плану дій щодо членства (ПДЧ).

Читайте такожВ НАТО не змінили політики щодо України, але визнали її прагнення до вступу

Про це він сказав в інтерв'ю УНІАН напередодні візиту в Україну ВК, який пройде 18-19 квітня у Львові.

«Якщо нас, як військових, попросять надати військову пораду (надавати чи ні Україні ПДЧ), то це буде йтися про рівень співпраці, про рівень готовності українських сил. Це ми можемо надати навіть зараз. Ми можемо надати доповідь про стан готовності українських сил у будь-який час. Тому що нам відомо, де ми знаходимося, де є проблеми, які виклики. Це не критерії для надання ПДЧ. Тому що це - не умова. Надання ПДЧ - це політичне рішення, яке не ґрунтується на військових рекомендаціях», - пояснив Павел.

Він пояснив, що ПДЧ - це інструмент, який допомагає країні, яка бажає стати членом Альянсу, стати ним у свій час. «Жодна з держав за останні двадцять років не була в ситуації, в якій зараз перебуває Україна. Ситуація для кожної країни - унікальна. Наприклад, коли моя країна (Чехія), Польща і Угорщина приєдналися у 1999 році, ситуація в усіх трьох країнах була порівнянною. Ми були частиною процесу «Партнерства заради миру», ми працювали над розвитком стандартів, збільшуючи взаємосумісність, і потім ми отримали ПДЧ, як свого роду напрямок у підготовці до членства. З Україною сьогодні у нас є значно більша співпраця, ніж це було у всіх цих трьох країн у період роботи щодо наближення до членства. ПДЧ - це, більш-менш, політичний інструмент, щоб позначити рівень прагнень і, свого роду, визначити період, який залишився між «сьогодні» і потенційним членством», - деталізував генерал.

При цьому Павел наголосив, що йому «складно уявити, що надання ПДЧ значно змінить рівень співпраці, який вже є між НАТО і Україною. «Для нас зміни, якщо вони і будуть, то будуть дуже незначними, тому що, як я сказав, рівень співпраці, її обсяг і глибина вже зараз дуже значні, і дуже складно додати щось нове. Тому будь-яке обговорення щодо надання ПДЧ буде проходити на політичному рівні. І мені це складно коментувати, тому що це буде втручанням у сферу, яка не належить до моєї компетенції», - констатував голова ВК.

Крім того, генерал зазначив, що «прописаних військових критеріїв для надання ПДЧ немає». «Надання ПДЧ має бути після того, як країна досягне певного рівня реформ. Коли я беру участь у засіданні Комісії Україна-НАТО, ми все чуємо за столом, що в плані реформ є ще куди йти. Я вірю, що, коли рівень прогресу досягне того рівня, який буде прийнятним для політичного рішення надати ПДЧ, тоді з цього приводу буде консенсус», - додав Павел.

За його словами, ВК надає військову оцінку на кожному засіданні Комісії Україна-НАТО. «З того часу, як ми надаємо її на кожному засіданні Комісії Україна-НАТО, в спеціальній оцінці необхідності немає. І зараз, коли ми повернемося зі Львова, я буду писати звіт від ВК Північноатлантичній раді. Все, що ми почуємо від наших українських партнерів, ми оцінимо, запишемо у звіт, і це буде направлено на політичний рівень. Політичний рівень постійно інформований про рівень реформ. Їм не потрібно нас просити зробити специфічну оцінку», - підкреслив генерал.