
В Іспанії застрелили Андрія Портнова – одного з найбільш одіозних політичних діячів України часів президентства Януковича. УНІАН зібрав з відкритих джерел усю важливу інформацію про те, чим був відомий Портнов та за що його ненавиділи в Україні.
- Ранні роки Портнова
- "Сірий кардинал" режиму Януковича
- Портнов після Революції Гідності
- Кримінальні справи та санкції проти Портнова
Ранні роки Портнова
Андрій Портнов народився 27 жовтня 1973 року в Луганську. У 1997 році закінчив Харківський юридичний інститут (нині — Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), здобувши спеціальність юриста.
На початку 2000-х років працював у сфері права, зокрема в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. У 2005 році став відомим завдяки участі в судових процесах, пов’язаних із політичними скандалами, зокрема представляв інтереси впливового у ті часи політика Олександра Зінченка у справі проти Петра Порошенка.
"Сірий кардинал" режиму Януковича
У велику політику Портнов увійшов у 2006 році як депутат Верховної Ради від Блоку Юлії Тимошенко. Однак згодом перейшов до команди Віктора Януковича. У 2010 році він був призначений заступником глави Адміністрації Президента України, де курував питання судової системи та правової політики. У цій ролі він мав колосальний вплив на формування суддівського корпусу, кадрові призначення, а також на політику Міністерства юстиції та судову систему загалом.
Противники Януковича вважали, що саме Портнов вибудував схему лояльного до Банкової правосуддя, яке дозволяло переслідувати політичних опонентів, блокувати невигідні для влади рішення судів, фальсифікувати справи у судах, зокрема в адміністративних процесах.
Портнова називали одним з архітекторів політичної розправи над Юлією Тимошенко. У 2011 році він не лише публічно підтримував рішення суду, а й брав участь у розробці правових норм, за якими її засудили, хоча міжнародні організації критикували справу як політично вмотивовану.
Портнов просував так звану судову реформу 2010–2011 років, яка формально декларувала підвищення незалежності суддів, але де-факто посилила залежність судової гілки влади від президента. Рада юстиції та Вища рада юстиції отримали ще більший вплив на призначення та звільнення суддів, а сам Портнов контролював ці органи.
У ті часи Портнов насправді не так вже й часто з’являвся в публічному просторі, але мав репутацію людини, яка ухвалює ключові юридичні рішення для Банкової. Тобто був тим, кого зазвичай називають "сірим кардиналом". Серед іншого йому закидали розробку законів, які урізали свободу ЗМІ та права мітингувальників, зокрема так званих диктаторських законів від 16 січня 2014 року, хоч сам Портнов це заперечував.
Портнов після Революції Гідності
Після повалення режиму Януковича у 2014 році Портнов залишив Україну, спочатку виїхавши до Росії, а згодом — до Австрії. На певний час він майже повністю зник з інформаційного поля.
У 2019 році несподівано повернувся до України й почав активно виступати в медіа, вести Telegram-канал і публікувати компромат на українських політиків, насамперед представників післямайданної влади.
Портнова і раніше критикували не лише за його роль у репресіях часів Януковича, але й за цинізм і зневагу до прав людини, відсутність будь-якого каяття після втечі Януковича.
Ця риса його характеру особливо чітко проявилася саме після нетривалого повернення в Україну у 2019 році. Тоді серед українців були поширеними побоювання, що президент Володимир Зеленський буцімто може забезпечити політичний реванш "регіоналів". Портнов активно підігрівав ці помилкові очікування, публічно коментуючи українську політику і погрожуючи розправами післямайданним політичним елітам. Він навіть подав низку заяв до Державного бюро розслідувань проти п’ятого президента Петра Порошенка.
Кримінальні справи та санкції проти Портнова
Після 2014 року Генеральна прокуратура України порушила низку кримінальних проваджень проти Портнова, зокрема щодо перевищення службових повноважень та причетності до репресій проти учасників Майдану. Однак жодна справа не завершилася обвинувальним вироком.
У 2014 році Європейський Союз тимчасово запровадив санкції проти нього. У 2015 році їх скасували, визнавши їх накладення необґрунтованим.
У 2021 році Міністерство фінансів США запровадило санкції проти Портнова, звинувативши його у використанні впливу для підкупу суддів та підриві судової реформи в Україні. У 2024 році Канада скасувала санкції проти Портнова після тривалої судової боротьби.
Вбивство Портнова: що відомо
Як писав УНІАН, сьогодні стало відомо, що в Іспанії, де полюбляють ховатися від правосуддя українські втікачі, застрелили Андрія Портнова.
Повідомляється, що Портнов дістав чотири вогнепальні поранення в груди й одне - в голову. Інцидент стався неподалік від входу до місцевої школи, куди втікач привіз своїх дітей. Біля воріт школи жертву чекав чоловік на мотоциклі, і коли Портнов під'їхав, він його розстріляв, а потім втік.