"Морський старт" - єдиний у світі проект, який здійснює запуски з району екватора з плавучої платформи в Тихому океані / фото УНІАН

Російські ЗМІ повідомили, що компанія S7 Space, що володіє "Морським стартом", відмовилася від закупівлі українських ракет-носіїв "Зеніт".

Однак про це нічого не чули ні в Україні, ні в компанії S7, ні в космічному відомстві Росії, пише Naked Science.

У четвер, 21 березня російське агентство "РИА Новости" повідомило, що російська приватна компанія S7 Space, раніше викупила морський космодром Sea Launch ("Морський старт"), хоче призупинити, а в подальшому - розірвати контракт, що передбачає виробництво 12 ракет-носіїв "Зеніт" українським "Південмашем". Агентство послалося на якесь "джерело в ракетно-космічній індустрії".

Відео дня

Проте в "Роскосмосі" зазначили, що нічого не знають про можливе розірвання контракту, а в компанії S7 заявили про продовження дії угоди.

Читайте такожІлон Маск назвав український "Зеніт" найкращою ракетою після своїх

Ситуацію також прокоментувала прес-служба Південного машинобудівного заводу. "Наразі "Південмаш" не має офіційних повідомлень від замовника щодо можливого припинення контракту. Зі свого боку, "Південмаш" не має наміру виступати ініціатором у цьому питанні", - заявили на підприємстві.

"Південмаш" має укладений навесні 2017 року контракт на виробництво дванадцяти ракет-носіїв "Зеніт". Замовник - зареєстрована в США компанія S7 Sea Launch Limited.

Прес-служба "Південмашу" також зазначила, що має замовлення на виготовлення перших трьох ракет-носіїв "Зеніт", за яким від замовника отримано часткове фінансування. Роботи виконуються в рамках раніше погодженого графіка.

Як повідомляв УНІАН, у 2016 році російський авіахолдинг S7 Group підписав контракт із групою компаній Sea Launch, що передбачає придбання майнового комплексу "Морський старт". За відомостями джерел видання Bloomberg, "Морський старт" обійшовся S7 приблизно в 100 мільйонів доларів.

Довідка УНІАН. Проект "Морський старт" - поки що єдиний у світі проект, який здійснює запуски з району екватора з плавучої платформи в Тихому океані. За рахунок вигідного розташування точки старту ракети-носії "Зеніт-3SL" можуть виводити на орбіту супутники значно більшої маси, ніж з наземних космодромів, розташованих поза екваторіальною зоною. Проект був створений компаніями з України, Росії, Норвегії та США у 1995 році.

Усього з платформи були запущені 36 ракет українського виробництва Zenith 3SL, серед яких - 32 успішних, один частково успішний і три невдалих. Реалізація проекту "Морський старт" була припинена в 2014 році.

Ракета космічного призначення "Зеніт-3SL" - сучасний засіб виведення, який відрізняється простотою експлуатації, повною автоматизацією процесів підготовки і запуску. Працює на рідкому кисні і гасі з продуктами згорання - водою і вуглекислим газом. Завдяки цьому відрізняється екологічною чистотою. Доопрацьована з урахуванням специфіки морського старту.

Читайте такожРосійська S7 Space анонсувала створення орбітального космодрому

Ракета-носій "Зеніт-2S", розгінний блок ДМ-SL і блок корисного вантажу з КА входять до складу ракети космічного призначення (РКП) "Зеніт-3SL". Розробником і виготовлювачем ракети-носія "Зеніт-2S" (тобто першого і другого ступенів усієї ракети) є ДКБ "Південне" і ВО "Південмашзавод" (м. Дніпро, Україна). Розгінний блок ДМ-SL створений і серійно виготовляється Ракетно-космічною корпорацією "Енергія" ім. Корольова (м. Корольов, Московська область, Росія). Розробку блоку корисного вантажу, що включає головний обтічник і перехідні елементи конструкції, за допомогою яких космічний апарат з'єднується з розгінним блоком, забезпечує компанія "Boeing Commercial Space Company" (м. Сіетл, штат Вашингтон, США).

ДП "КБ "Південне" є найбільшим в Україні та одним з найбільших у світі конструкторських бюро, які володіють передовими технологіями і беруть участь в програмах "Морський старт", "Наземний старт", "Дніпро", "Циклон-4", "Антарес II", "Маяк". КБ співпрацює з ракетно-космічними підприємствами Казахстану, Європи, США, Бразилії.