За 26 років на освітньому ринку Європи компанія GoStudy допомогла понад 20 000 студентам вступити в виші Чехії, Словаччини та Австрії. За кожним студентом — своя унікальна історія. Ми хочемо поділитися однією з них.
Знайомтесь, це Марія. Їй 19 років. Вона родом з міста Черкаси та до повномасштабного вторгнення навіть не могла подумати, що поїде вчитися у Чехію. Дівчина хотіла вступити до одного з київських університетів та здобути спеціальність, пов’язану з економікою та бізнесом.
Російське вторгнення примусило переглянути ці плани. На початку 2022 року батьки дівчини стали шукати більш безпечні варіанти. Було ясно, що в умовах війни столиця не є безпечним місцем для студентки.
Спочатку Марія розглядала освіту в Польщі, бо не хотіла їхати занадто далеко. Проте один з однокласників дівчини, який вже вчився в рамках програми GoStudy, розказав про їй про особливості навчання в Чехії. Ідея Марії сподобалася, тому буквально за кілька тижнів вона разом з батьками приїхала в київський офіс, щоб дізнатися більше.
І вже там дівчина дізналася:
- Навчання в Чехії повністю безкоштовне для студентів, які знають чеську мову на рівні В2 або вище. Вступити можна навіть в елітний державний виш, що входить в рейтинг 250 найкращих університетів світу.
- Навчальна програма GoStudy передбачає вивчення чеської мови в мовному середовищі країни. Перед вступом у виш абітурієнт на рік переїжджає до Чехії та інтенсивно вивчає мову: по 4-5 годин занять щодня 5 днів на тиждень. Також у майбутніх студентів є можливість покращити знання з предметів, які будуть профільними на обраній спеціальності.
- Для українців зараз діє спрощена система, яка не потребує навіть оформлення студентської візи. Будь-який громадянин України може в’їхати до Чехії просто з закордонним паспортом і вже потім в установі міського самоврядування подати заяву на оформлення так званої "візи захисту", яка дозволяє легально проживати в країні, вчитися і навіть працювати.
- Вартість житла у Празі чи Брно навіть менша, ніж у Києві. Проживання у сучасному студентському кампусі в історичному центрі міста в комфортній двомісній кімнаті обійдеться приблизно так само, як винаймати однокімнатну квартиру десь на київських Позняках.
- Студентське життя в GoStudy насичене і цікаве. Кожного тижня абітурієнти беруть участь в розважальних івентах, серед яких дискотеки, екскурсії, ігри в "Мафію", поїздки в інші міста та багато іншого.
- Куратори GoStudy допомагають пройти всі бюрократичні моменти, що пов’язані з переїздом до країни, навчанням та подачею документів для вступу в університет. Навіть більше, вони допомагають домовитися з кафедрами про спрощені процедури складання іспитів чи нострифікації.
Марія практично відразу прийняла рішення, що хоче вчитися в Чехії. Вона була зачарована історичними видами Праги — і нульові знання чеської мови її не зупинили.
Цікаво, до початку мовної програми Марія на ентузіазмі пробувала розпочати вивчення чеської за допомогою онлайн-курсів та самовчителів на YouTube. Як вона потім зізналася, результат був майже нульовим.
- Чеська хоч і споріднена з українською та має близько 73% подібної лексики, але більшість студентів стикаються зі складнощами під час вивчення граматики та правильного написання слів.
- Навіть з репетиторами часто не вдається вивчити її на розмовному рівні. У нас є досить прикладів, коли абітурієнт рік або півтора займався чеською двічі на тиждень онлайн, витратив на це купу грошей, але отримав лише рівень А1 і міг спілкуватися тільки на найпростіші побутові теми та читати дитячу літературу. А вже через два місяці в програмі GoStudy студент без проблем розмовляв з носіями мови та розумів практично все, що йому кажуть. Навіть в дуже швидкому темпі.
Через чотири місяці активного вивчення мови в мовній школі GoStudy куратори доповнили її навчальний розклад заняттями з математики та економічної теорії. Звісно, чеською. Вивчення профільних предметів саме чеською допомагає не лише покращити навички володіння мовою, а й покращити теоретичні знання, підготуватися до внутрішніх іспитів та вивчити необхідну тематичну лексику ще до початку навчання у виші.
Цікаво, що Марія навіть не проходила процедуру державної нострифікації, коли абітурієнту потрібно складати державні іспити, щоб підтвердити освіту, здобуту в іншій країні. Для більшості спеціальностей вона обов’язкова, але експерти GoStudy підказали їй, що при поданні в економічний виш є можливість пройти внутрішню нострифікацію конкретно на кафедрі університету ВШЕ.
Вже за тиждень після подання документів Марії прийшло сповіщення, що її документи про освіту підтверджені і вона може без зайвих перешкод подавати заявку на вступ до вишу.
За рік навчання в рамках мовної програми Марія склала іспити та отримала офіційний сертифікат про володіння чеською на рівні В2. До речі, для цього їй навіть не довелося нікуди їхати, адже в GoStudy є право проводити державні мовні іспити. А математику і англійську мову Марії не довелося здавати взагалі — університет просто зарахував бали українського свідоцтва про освіту.
- Процес вступу у виш взагалі пройшов максимально просто. Марія подала документи у три виші: Вищу школу економіки, Чеський агротехнічний університет та Вищу школу хімічної технології. Але зрештою вирішила вступити на спеціальність "Міжнародні відносини".
- Процес адаптації до навчання у виші був досить складним. Близько місяця Марія звикала до особливостей навчання та викладання, а також намагалася знайти спільну мову з однокурсниками, адже понад 80% студентів в її групі — чехи.
З іншого боку, студенти, які приїжджають в Чехію на навчання відразу з України, без участі в мовній програмі та адаптації, відчувають ще більший стрес. Зі студентами GoStudy такого не буває, адже мовна програма вчить їх, як правильно переносити такі складнощі. Ба більше, вже в період навчання молоді люди знаходять багато друзів з України, а в університетах є цілі спільноти студентів GoStudy, які допоможуть їм влитися в колектив.
Зараз Марія вже переходить на другий курс навчання у ВШЕ. За цей рік вона ще більше полюбила Прагу, яку вважає своїм улюбленим містом. Але про Україну не забуває — обов’язково приїжджає на канікули в рідні Черкаси.
Хочете дізнатися більше про вступ до вишів Чехії, Словаччини та Австрії? Переходьте за посиланням — наші менеджери розкажуть вам все.