Пільги для військовослужбовців України та їхніх сімей / ua.depositphotos.com

В Україні діють пільги для сімей військовослужбовців і самих захисників. У списку - медичне обстеження і лікування, оплата комунальних, проїзд і низка інших. Розповідаємо, чи змінюється щось у переліку пільг з 1 травня 2025 року та як їх оформити військовослужбовцю - з якими документами та куди йти.

Які пільги для військовослужбовців діють в Україні

Як розповів у коментарі УНІАН юрист адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін, перелік пільг для військовослужбовців ЗСУ та їхніх родин з 1 травня не змінюється. До цього переліку, як уже говорили, входять пільги військовослужбовцям на комунальні послуги, лікування, оздоровлення, проїзд та інші.

Військові-УБД, зокрема, безоплатно отримують:

Відео дня
  • проїзд у всіх видах міського транспорту;
  • першочергове протезування зубів;
  • лікарські препарати;
  • санаторно-курортне лікування.

Крім цього, у них є знижка 75% на комуналку, квартплату і купівлю палива - її ж передбачають і пільги для дружин військовослужбовців УБД.

Також, за словами адвоката, для УБД Кабмін щорічно постановою встановлює різні виплати до Дня незалежності України. У 2024 році виплата до свята становила 1000 гривень.

Крім цього, усі військовослужбовці Сил оборони та їхні сім'ї безоплатно отримують:

  • обстеження та лікування в установах Міноборони;
  • путівки на санаторно-курортне лікування;
  • проїзд при переїзді на нове місце служби.

Для оплати комунальних вони зможуть скористатися знижкою 50%, а також військовослужбовця та його сім'ю держава забезпечує службовим житлом.

Які є пільги для дітей військовослужбовців, під час укладення шлюбу та народження дитини

Діти військових-УБД мають пріоритет під час зарахування до державних і комунальних навчальних закладів на бюджет.

Крім цього, як розповідав раніше УНІАН, пільги для дітей військовослужбовців передбачають пріоритет під час зарахування в дитсадок/школу, харчування для школярів коштом держави, забезпечення підручниками та низку інших.

Існують також особливі пільги військовослужбовцям під час укладення шлюбу - зареєструвати свої стосунки їм дозволяється дистанційно. Шлюб онлайн можна також укласти зараз через застосунок "Дія".

При народженні або усиновленні дитини військовому раз на рік виплачується допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.

За словами Сергія Ланкіна, пільги мобілізованим в Україні (УБС) і пільги сім'ям військовослужбовців за контрактом (УБС) - однакові, але для контрактників також передбачені й додаткові виплати. "Наприклад, у багатьох містах є різні програми, що передбачають виплату так званих "підйомних" для контрактників. У Києві така одноразова матеріальна допомога становить, наприклад, 30 тисяч гривень", - пояснює адвокат.

Ще є одноразова грошова допомога за підписання першого контракту, яка залежить від звання військовослужбовця:

  • особам рядового складу виплачують 24 224 грн;
  • особам сержантського і старшинського складу - 27 252 грн;
  • особам офіцерського складу - 30 280 грн (станом на 2025 рік).

Також зараз, нагадує експерт, діє програма "18-24", яка створена для залучення до лав ЗСУ молодих військових. Особи віком від 18 до 24 років, підписавши контракт, отримують додаткові пільги - 1 млн грн протягом служби, право виїжджати за кордон після звільнення та іпотеку під 0% річних.

Куди звертатися, щоб оформити пільги для військовослужбовців

Щоб отримати пільги, залежно від їхньої категорії, потрібно звернутися:

  • для лікування в установах Міноборони - рідним військового ЗСУ потрібно надати документи, які підтверджують, що їхній родич проходить службу;
  • для знижки на комуналку - військовослужбовець або його рідні подають заяву встановленої форми до територіального управління Пенсійного фонду (надалі особу вносять до Реєстру пільговиків та їй нараховують грошову компенсацію в розмірі передбаченої законодавством знижки);
  • для отримання санаторно-курортного лікування - потрібно звертатися до Управління ветеранської політики та соціального захисту, де видають путівки.

За словами адвоката Сергія Ланкіна, щорічно створюється фонд путівок на лікування, і органи Управління ветеранської політики та соціального захисту мають інформувати сім'ї військових про те, чи є можливість отримати путівку.

Нагадаємо, що після загибелі військового під час бойових дій або його природної смерті на службі, рідні отримують грошову допомогу та пільги. Раніше ми вже розповідали, що таке "сіре" і "чорне" посвідчення та які за ними передбачені пільги.

довідка
Сергій Ланкін
Сергій Ланкін
Юрист Адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба"

Представляє інтереси військовослужбовців та їх сімей. Громадський діяч та волонтер. Автор ряду реформ, спрямованих на покращення соціальних гарантій у сфері ветеранської політики. Юридичний радник низки благодійних проектів щодо допомоги учасникам російсько-української війни.

Вас також можуть зацікавити новини: