
Професор кафедри порівняльного і європейського права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка Вадим Попко вважає, що система вищої освіти потребує стратегічного перезавантаження.
Про це він написав у своєму блозі на сайті "Цензор.НЕТ".
"Україна пройшла шлях від масового культу юристів та економістів до спроб перефокусування на ІТ, інженерію, медицину, освіту. Втім ці зміни поки що неповні й часто запізнілі. Тому протягом багатьох років український ринок праці формувався з перекосом у бік гуманітарних спеціальностей — право, економіка та менеджмент суттєво переважали, що призвело до перенасичення цих фахівців. Сьогодні ж країна гостро потребує технічних кадрів: інженерів, медиків, ІТ-фахівців, будівельників, психологів, освітян — саме вони є ключовими для повоєнної відбудови", - написав Вадим Попко.
Як приклад кризової ситуації за деякими спеціальностями на ринку праці професор називає освітян. За даними Попка, прогнозується, що в Україні до 2030 року може бракувати понад 100 тисяч учителів. Попри це, педагогічні спеціальності сьогодні не входять до топу вибору абітурієнтів.
Головним викликом для держави, на його думку, є узгодження освіти з реальними потребами ринку. Попко зазначає, що без подальшого реформування освіти, без адаптації освітньої системи до викликів, пов’язаних з повоєнною відбудовою, Україна ризикує ще більше втратити кадровий потенціал.
Вадим Попко також написав, що вже відзначав роль університетів в контексті повоєнної відбудови, і запропонував зосередитися на реалізації стратегії кадрового перезавантаження України.
"Для відбудови української інфраструктури країна потребує масштабної мобілізації технічних кадрів - інженерів, будівельників, енергетиків і управлінців", - вважає він.
Попко підтримав наміри Міносвіти і надалі нарощувати підтримку технічних, цифрових, педагогічних і природничих напрямів. Це, на його думку, дасть змогу сформувати кваліфікований кадровий резерв на майбутнє.
Він також запропонував вжити заходів для підвищення престижу критичних професій, запровадивши такі механізми, як освітні гранти, надбавки, соціальні пільги. Крім цього, Попко переконаний, що у процесі відбудови України важливу роль має відіграти консолідація зусиль держави, бізнесу та міжнародних партнерів. Така синергія, вважає він, здатна перезавантажити нас у сучасну, стійку і конкурентну країну.
"Продовження реформ дасть змогу збалансувати випуск спеціалістів і зменшити розрив між освітою та працевлаштуванням — закладаючи фундамент економічного зростання й післявоєнного розвитку України", - резюмував Вадим Попко.