Варто дізнатися, чи надається за дітей відстрочка від мобілізації - дитина до 3 років / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Відстрочка від мобілізації - важлива тема, яка хвилює багатьох українців призовного віку в умовах війни, що триває.

Раніше ми інформували, хто не підлягає взяттю на військовий облік.

Ярослав Звоненко, військовий юрист ЮК "Приходько та партнери", розповів УНІАН, хто має право на відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами і в яких випадках оформлюється відстрочка в Резерв+.

Відео дня

Кому надається відстрочка від мобілізації 2025 року

Як зазначив юрист, право на відстрочку мають військовозобов'язані особи віком від 18 до 60 років, які мають підстави на її отримання. З 1 червня зміни щодо надання відстрочки не плануються.

Підстави для надання відстрочки, передбачені у 23 статті закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з 1 червня зберігаються.

Як відомо, відстрочка від мобілізації за станом здоров'я надається, якщо у людини є хвороби, зазначені в наказі Міноборони №402.

За його словами, найпоширеніші підстави для оформлення відстрочки - це за сімейними обставинами, насамперед для догляду за батьками. Таку відстрочку можна оформити, якщо один із батьків має 1 або 2 групу інвалідності, або за одним із батьків потрібен постійний догляд, і є відповідний висновок лікарсько-консультативної комісії.

Також доволі часто оформлюється відстрочка на підставі того, що військовозобов'язані мають на утриманні 3 або більше дітей віком до 18 років, через наявність дружини з 1 або 2 групою інвалідності або дитини до 18-ти, яка має інвалідність.

Якщо ж у людини просто маленька дитина, наприклад, до трьох років, то саме по собі це не дасть відстрочку, додає Звоненко.

"Відстрочку військовозобов'язаний може отримати тільки в тому разі, якщо він самостійно виховує таку дитину, або якщо ця дитина має інвалідність 1 або 2 групи чи тяжку хворобу визначену законодавством (до прикладу, йдеться про онкологічні захворювання, тяжкі вроджені вади розвитку, цукровий діабет І типу, за якого дитина є інсулінозалежною, хронічні чи гострі хвороби нирок ІV ступеню, тяжкі розлади психіки), чи тяжко травмована, чи їй потрібна пересадка якогось органа", - пояснив він.

Як уточнює юрист, для підтвердження таких підстав для відтермінування до ТЦК і СП потрібно буде надати свідоцтво про народження дитини, в якому зазначено батьківство військовозобов'язаного, і документ, що підтверджує інвалідність, захворювання або травму дитини.

Для всіх військовозобов'язаних, каже Звоненко, етапи оформлення відстрочки однакові. Єдине що, деякі підстави для відстрочки можна оформити через "Резерв+".

Відстрочку на підставі утримання 3 або більше дітей можна оформити в "Резерві". Для оформлення відстрочки з інших підстав потрібно або особисто прийти до ТЦК і СП, або подати документи "Укрпоштою", але через пошту документи приймають не всі ТЦК, хоча законодавством не заборонено подавати папери саме в такий спосіб.

Він додав, що відстрочка, незалежно від підстави, надається до кінця дії воєнного стану (воєнний стан в Україні вводять на 90 діб і вже багато разів продовжували). Тобто відстрочку оформлюють на 90 діб.

Загалом для оформлення відстрочки не через "Резерв+" потрібно надавати такі документи:

  • заяву за встановленою формою (є в постанові Кабміну №560, додаток 4);
  • копія паспорта, ідентифікаційного коду та військово-облікового документа;
  • документи, що підтверджують підставу для відстрочки.

Розглянемо докладніше, кому дають відстрочку по догляду за хворими родичами.

Відстрочка від мобілізації по догляду за особою з інвалідністю

Юрист розповів, що така відстрочка дається на 90 діб. Відстрочка по догляду за людиною з інвалідністю доступна тим військовозобов'язаним, у кого батько або мати мають 1 або 2 групу інвалідності. Ще її можна оформити по догляду за дружиною з групою інвалідності - це може бути 1, 2 або 3 група. Але, якщо йдеться про 3 групу, то в особи має бути конкретне захворювання, зазначене в законодавстві (ідеться, зокрема, про церебральний параліч, онкологію, відсутність кінцівок/кінцівки, відсутність якогось парного органу, психічний розлад). Також можна оформити відстрочку по догляду за родичем другої лінії споріднення, який має інвалідність.

Для того, щоб оформити відстрочку з таких підстав, потрібно буде надати до ТЦК документи, що підтверджують рівень спорідненості та наявність у родича інвалідності відповідної групи,

- розповів Звоненко.

Також можна отримати відстрочку по догляду за літньою людиною. За словами юриста, її дають тільки для догляду за близькими родичами - за рідними батьками, батьками дружини, за дружиною або дитиною. Ця відстрочка доступна не тільки в тому разі, якщо у родича є інвалідність. Підставою для відтермінування може бути й висновок лікарсько-консультативної комісії, який підтверджує, що близькому родичу військовозобов'язаного справді потрібен догляд.

Якщо йдеться про догляд за батьками дружини/чоловіка, то потрібно доводити, що, крім військовозобов'язаної особи, за ними більше немає кому доглядати. Доказами можуть бути, наприклад, свідоцтва про смерть або розірвання шлюбу, документи, що інша особа, яка могла б здійснювати догляд, перебуває в місцях позбавлення волі.

Відстрочка від мобілізації якщо загинув родич

Як розповів Звоненко, якщо родич військовозобов'язаного загинув під час участі в Антитерористичній операції, Операції Об'єднаних сил або захищаючи Батьківщину під час повномасштабного вторгнення РФ, то військовозобов'язаний має право на отримання відстрочки. Але йдеться лише про загибель найближчих родичів - батька, матері, сина, братів, сестер.

Щоб підтвердити такі підстави для отримання відстрочки, ТЦК потрібно буде надати ось такі документи:

  • Виписку з наказу Антитерористичного центру при СБУ, яка свідчить про те, що особа забезпечувала проведення спецоперації на Донбасі або безпосередньо брала в ній участь.
  • Папери, що можуть підтвердити родинні зв'язки (зокрема, посвідчення члена сім'ї загиблого/померлого воїна або посвідчення члена сім'ї загиблого/померлого ветерана війни чи витяг з Єдиного держреєстру ветеранів війни).
  • Рішення суду про оголошення особи померлою.
  • Документи, що підтверджують факт загибелі під час безпосередньої участі в ООС чи АТО або під час забезпечення їхнього проведення (зокрема, витяг із наказу про виключення зі списків особового складу через загибель або витяг із відповідного наказу командира військової частини, повідомлення про загибель або копія акта службового розслідування).

Також розглянемо, яка відстрочка надається студентам і аспірантам.

Відстрочка для студентів

За словами юриста, відстрочку для проходження навчання теж досить часто оформляють. Вона доступна військовозобов'язаним студентам, які навчаються за денною або дуальною формою навчання на бакалавраті або на магістратурі на контрактних або бюджетних умовах і не порушують правило послідовності здобуття освіти.

Якщо у вас аспірантура - відстрочка доступна лише під час здобуття освіти за денною або дуальною формою навчання, але вже тільки за рахунок бюджету.

"Щоб оформити відстрочку, студент має дочекатися зарахування до навчального закладу і дочекатися, поки він внесе інформацію про його вступ до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Студенти можуть оформляти відстрочку на 90 днів або через "Резерв+", або подавати документи до ТЦК особисто чи "Укрпоштою", - пояснив Звоненко.

Якщо студент вирішить подавати документи до ТЦК, то йому потрібно буде туди надати заяву з проханням надати відстрочку, копію паспорта та ідентифікаційного коду, військово-облікового документа та довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

довідка
Ярослав Звоненко
Ярослав Звоненко
Юрист практики військового права

Ярослав надає консультації з питань мобілізації, допомога в отриманні відстрочки. Він пеціаліст у юридичному супроводі військовослужбовців з питань звільнення, компенсаційних виплат та переведень в іншу військову частину. Надає допомогу військовослужбовцям в проходженні ВЛК, оскарженні ВЛК, написанні рапортів та документів будь-якої складності.

Вас також можуть зацікавити новини: