
Хоча війна Росії проти України є, мабуть, найкраще задокументованим збройним конфліктом в історії людства, досвід солдатів з передової досі залишається одним з найменш згадуваних аспектів цієї історії. У той час, як основна увага зосереджена на більш широкій картині війни, британський журналіст Колін Фрімен вирішив присвятити свою увагу саме досвіду солдатів.
У книзі "Божевільні та хоробрі" він розповів історію групи іноземних добровольців, які долучилися до Збройних сил України у складі Інтернаціонального легіону. Короткий огляд книги робить британське видання The Telegraph, де Фрімен колись був головним іноземним кореспондентом.
Потік добровольців, які рушили на допомогу Україні в перші тижні війни, журналіст порівнює з Громадянською війною в Іспанії 1936-39 років, коли тисячі волонтерів з усього світу їхали захищати іспанську республіку від фашистів.
Протягом усієї книги Фрімен не соромиться описувати різні недоліки українського Інтернаціонального легіону. Зокрема він згадує про проблеми некомпетентності, корупції та внутрішні чвари. Принаймні один легіонер, каже він, загинув від руки одного зі своїх товаришів.
Журналіст згадує поширену думку, яка однак не має однозначного підтвердження: що президент Зеленський закликав іноземців приєднатися до ЗСУ, не порадившись з військовим командуванням. І це начебто створило певні проблеми: на той час Україні вистачало і власних добровольців, тож прибуття іноземців створювало більше проблем з їх підготовкою та інтеграцією, ніж давало користі.
Однак, попри всі ці проблеми і труднощі, історія Інтернаціонального легіону тісно пов’язана з проявами героїзму людей, які приїхали з інших країн боронити Україну. Журналіст розповідає, що до легіону долучилися дуже різні люди – від ветеранів сирійської громадянської війни, які воювали проти ІДІЛ, до звичайних "адреналінових наркоманів" та людей, які втекли від нещасливого кохання.
Так, серед інших автор книги розповідає історію британського військового медика Джона Гардінга, який переїхав до України ще у 2018 році і приєднався до батальйону "Азов". Британець швидко виявив, що створена російською пропагандою репутація батальйону, як осередка націонал-екстремістів, є нісенітницею. Згодом британцю довелося пройти пекло битви за Маріуполь – однієї з найстрашніших битв нашого часу. Разом з побратимами йому довелося пройти страшну облогу "Азовсталі" і значно гірші місяці тортур в російському полоні.
Ще один герой книги – молодий британець Крістофер Перріман, ветеран служби в Іраку, Сомалі та Боснії. Він залишив вдома маленького сина, аби долучитися до боротьби з російським агресором. Перріман вважав, що маючи великий досвід військової служби, не має морального права залишити в біді мільйони українських батьків, які такого досвіду не мають. Наприкінці 2023 року Перріман загинув від артилерійського удару.
Після трьох з половиною років війни в Україні доля іноземних добровольців склалася по-різному, розповідає автор книги. Хтось із них загинув, інші повернулися додому та зараз лікують посттравматичний стресовий розлад. Однак деякі з них досі залишаються в Україні і продовжують боротьбу разом з українцями.
Війна в Україні: останні новини
Як писав УНІАН, на початку цього тижня президент США виставив ультиматум Москві: або Росія та Україна укладають "справедливу" угоду про припинення війни, або через 50 днів США запровадять нові жорсткі санкції проти агресора.
Однак багато аналітиків мають сумніви, що Путін відступиться, бо Трамп вже привчив його до думки, що подібні погрози є лише порожніми балачками. Деякі оглядачі і самі вважають, що Трамп справді нічого не зробить, коли час ультиматуму мине.