Аналітик розповів, як ЗСУ могли збити російський а-50 / фото wikipedia.org

14 січня Україна збила один з дуже рідкісних і дуже цінних літаків дальнього радіолокаційного виявлення А-50 російських ВПС. В результаті тієї ж атаки був пошкоджений російський командний літак Іл-22.

Як пише Forbes, поки неясно, як саме був збитий літак, але, на думку аналітика Тома Купера, українські радарники і ракетники заманили російські екіпажі в пастку.

Відзначається, що в суботу літаки ВПС України завдали удару по об'єктах Росії на окупованому Росією Кримському півострові. Внаслідок цього, зазначає Купер, кілька радарів були виведені з ладу.

Відео дня

"Суботні удари ... придушили наземне радіолокаційне покриття росіян, залишивши вцілілі ракетні батареї на півострові частково сліпими - особливо на півночі, де місцевість може маскувати українські літаки, безпілотники і ракети. Тому російські командири зробили очевидну, але дурну річ. Вони наказали одному з літаків-радарів А-50У, які зазвичай літають далеко на півдні над Азовським морем, переміститися далі на північ, щоб розширити радіолокаційне покриття над більшою частиною Криму", - пише Forbes.

Супутникові знімки і дані радарів вказують на те, що найпівнічніший маршрут польоту А-50 проходить над окупованим Бердянськом, всього в 75 милях від лінії фронту. Це в межах досяжності ЗРК Patriot.

"Все, що потрібно було зробити українцям, - це таємно розгорнути відповідний ЗРК для ураження цих двох літаків з великої дистанції", - пише Купер. "Можливо, це був один із ЗРК С-300. Можливо, це був один із ЗРК PAC-2/3. Також можливо, що українці розгорнули пускову установку і радар, а також обладнання для енергопостачання одного з трьох своїх ЗРК ПАК-2/3... у поєднанні з одним із своїх радарів С-300".

Зазначається, що є деякі свідчення спільної роботи С-300 і "Патріота". Так, за повідомленнями, винищувач-бомбардувальник Су-34 російських ВПС виявив включення раніше невідомої української батареї С-300 за кілька хвилин до того, як були збиті А-50 і Іл-22.

Якщо батарея С-300 здійснила первісну підсвітку, то вона повинна була пройти по траєкторії цілі до розташованої неподалік прихованої батареї Patriot. "Остання включила свій радар всього на кілька секунд: досить довго, щоб отримати власні дані про цілевказівку, але занадто коротко, щоб росіяни змогли надійно засікти її випромінювання і оцінити як загрозу", - припустив Купер.

А потім українці почали пускати ракети, знищивши А-50 і пошкодивши Іл-22.

Після закінчення вогневого впливу екіпажі українських З-300 і ПАК-2/3 негайно припинили випромінювання і перемістили їх подалі, щоб уникнути можливої російського відплати, зазначив експерт.

Збиття А-50 - що потрібно знати

Як повідомляв УНІАН, 14 січня в зоні акваторії Азовського моря українські військові знищили російський літак А-50. Наступного дня це  підтвердило українське військове командування. Також повідомлялося про удар по борту ІЛ-22. 

За інформацією російських воєнкорів, в результаті збиття літака А-50 могли загинути 11 або 12 військових льотчиків.

Російська пропаганда поширює фейкову версію, що збиття А-50 та Іл-22, нібито стало помилкою російської протиповітряної оборони. Аналітики Американського Інституту вивчення війни припускають, що таким чином окупанти хочуть запевнити своїх пілотів, що польоти над Чорним і Азовським морями все ще безпечні. 

Вас також можуть зацікавити новини: