
Збиття "Шахедів" дронами-перехоплювачами має ряд суттєвих недоліків. Про це сказав експерт Юрій Касьянов в коментарі для "Дзеркала тижня".
На його думку, збивати "Шахеди" дронами-перехоплючами – неефективно з ряду причин. Він сказав, що така система протидії достатнього дороговартісна і потребує численної кількості навчених операторів. Окрім того, перехоплювачі, на відміну від ударних дронів, літають тільки в хорошу погоду.
За його підрахунками, для збиття одного ударного дрона потрібно до 5 дронів-перехоплювачів вдень та до 10 вночі. При цьому FPV-дрон не можуть так довго перебувати в повітрі, як ударні дрони. Ціна денного дрона-перехоплювача досягатиме 2-3 тисяч доларів, нічного – 4 тисяч. Таким чином, збиття ворожого безпілотника вдень коштуватиме не менше 10 тисяч, а у нічний час — 40 тисяч доларів.
Також він говорить, що дронами-перехоплювачами мають керувати оператори – не менше 400 людей для відбиття повітряної атаки з 400 "Шахедів", а саме таку кількість Росія нещодавно спрямувала на Київ. Він підрахував, що вартість дронів-перехоплювачів у цьому випадку досягла б 16 млн доларів. При цьому Росія витрачає на атаку близько 32 млн доларів, за умови, що кожен "Шахед" обходиться ворогу у 80 тисяч доларів.
"Тобто ми витрачатимемо лише вдвічі менше грошей на знищення "Шахедів", ніж росіяни на їхнє виробництво й запуск, при тому, що наші доходи як мінімум у десять разів менші", - каже він.
Окрім того, для ефективного відбиття атаки потрібно якісно вбудувати операторів дронів у систему ППО, надати кожному оператору якісний радар для виявлення цілей та скерувати групу на точний маршрут прольоту "Шахеда".
За його словами, наразі підрахунки базуються на найбільш масових російських атаках у 400 "Шахедів" по одному місту. Але якщо їх кількість досягатиме 1000 штук за ніч, то і кількість операторів треба буде пропорційно збільшити.
Як Росія атакує Україну "Шахедами"
Нагадаємо, що експерти констатують зростання кількості влучань від "Шахедів". За підрахунками, на початку року у ціль влучало до 13 відсотків ударних дронів ворога, а зараз – до 26 відсотків. На думку авіаексперта Анатолія Храпчинського, проблема збільшення ударних дронів з боку Росії залишається актуальною проблемою. Він вважає, що уже у серпні кількість одночасно застосованих дронів може досягти 1000 штук.
Українські компанії продовжують шукати протидію цьому на технологічному рівні. Віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив, що наразі дрони-перехоплювачі є найефективнішою відповіддю на повітряні атаки. Він каже, що це рішення працюватиме, якщо його масштабувати. Він уточнив, що вирішується питання використання перехоплювачів у хмарну погоду.