У Парижі з 17 по 21 червня проходила виставка Eurosatory 2024, де було представлено велику кількість наземних, морських і повітряних дронів. Виконавчий директор громадської спілки "Оборонний Альянс України" Денис Святокум розповів у коментарі "Фокусу" про техніку від українських та іноземних виробників, а також пояснив, чим вона відрізняється.
Зазначається, що одним з найсучасніших БпЛА, який зацікавив іноземців, став "Булава" (Mace) виробництва українсько-чеської компанії UAC. Також був ще один виробник з України Skyeton, який представив корисне навантаження для безпілотника Raybird.
За словами Дениса Святокума, порівняти ці дрони із закордонними можна за декількома ключовими критеріями, а саме технічними характеристиками, інноваційністю, пристосованістю до бойових умов та ціною.
У виданні зазначили, що український дрон "Булава" має термобаричний заряд як бойова частина, може працювати в умовах сильного радіоелектронного придушення, високу маневровість та дальність польоту до 60 км.
Vidar FP USV від Tecpro Technologies (Швейцарія) є безпілотним надводним апаратом, який оснащений штучним інтелектом для виконання різних бойових завдань на великій відстані (до 2000 км). Крім того, він може нести на собі торпеди, морські міни та дрони.
Водночас "Булаву" серед конкурентів виділяють висока маневровність завдяки X-подібному хвостовому оперенню та здатність до роботи в умовах електронної боротьби.
"Одна з інноваційних можливостей корисного навантаження для безпілотника Raybird від Skyeton - це SAR-радар (Synthetic Aperture Radar). Ця технологія дозволяє отримувати радіолокаційні зображення навіть крізь перешкоди, такі як хмари чи дим. SAR-радар не залежить від рівня освітленості та ефективно працює як вдень, так і вночі. Хоча якість радіолокаційних зображень може бути нижчою порівняно зі звичайними фото- чи відеокамерами, здатність працювати в складних погодних умовах у будь-який час доби робить SAR-радар надзвичайно цінним, особливо під час бойових дій", - пояснили у "Фокусі".
Варто зауважити, що безпілотник "Булава" був спеціально розроблений для умов війни в Україні, що робить його дуже ефективним у боротьбі з російськими окупантами.
Своєю чергою Vidar FP USV оснащений передовими засобами електронної боротьби та здатністю до автономних операцій. Це робить його дуже адаптивним до різних умов бойових дій.
Щодо вартості, то українські дрони "Булава", швидше за все, мають нижчу вартість порівняно з іноземними аналогами, це може бути значною перевагою в умовах обмежених бюджетів. Водночас іноземні дрони Vidar FP USV пропонують передові технології та ефективність, що може виправдати їхню високу ціну у тих чи інших умовах використання.
""Оборонний Альянс" зробив висновок, що українські дрони, такі як "Булава", відзначаються високою адаптованістю до бойових умов, конкурентною вартістю та інноваційними рішеннями. Водночас іноземні дрони, представлені на Eurosatory 2024, мають передові технології автоматизації та штучного інтелекту, що може забезпечити їх високу ефективність у різних бойових умовах", - підсумували у матеріалі.
Безпілотники на фронті - останні новини
Як писав УНІАН, раніше росіяни заявили про розробку нового "одноразового" дрона "Воган-9СП", аби перехоплювати безпілотники.
"З тактико-технічних характеристик цього дрона-перехоплювача відомо фактично лише те, що він має швидкість близько 200 км/год. Відзначається, що дрон потребує підсвітки цілі лазерною системою і працює в парі з радіолокаційною станцією", - зазначили у Defense Express.
Також повідомлялось, що Китай розробляє ударні безпілотники для Росії. Крім того, РФ покладається на Китай у плані постачання критично важливих деталей і компонентів.