
Велика Британія вже поставила Україні вісім систем ППО Raven, ще п'ять перебувають у дорозі. Як пише аналітик Forbes Девід Акс, вони збивають російські безпілотники щонайменше з 2023 року, але тільки нещодавно були показані в офіційних відеороликах. При цьому конструкція цього "вбивці дронів" досить дивна - вантажівка, озброєна ракетами класу "повітря-повітря", зазначає аналітик.
"Це дивовижна система, яка поєднує в собі автомобіль HMT 600 Supacat з удосконаленою ракетою малої дальності класу "повітря-повітря" ASRAAM", - каже полковник Королівської морської піхоти Оллі Тодд із британської військової групи Task Force.
Як зазначає Акс, суміш датчиків, пускових установок і ракет, які українські військові успадкували від СРСР, придбали на місці або отримали в дар від союзників, створила проблему під час російського вторгнення, оскільки різні компоненти не завжди були розраховані на спільну роботу.
У результаті з'явилася ініціатива "FrankenSAM" щодо з'єднання розрізненого обладнання, і ППО Raven - один з її яскравих представників:
"Щоб створити "Raven", британські інженери зняли старі ракетні напрямні зі старих винищувачів Королівських ВПС і прикріпили їх до вантажівок Supacat. Камери на даху вантажівок, керовані модифікованими контролерами відеоігор, спрямовують пускові напрямні і ракети ASRAAM на цілі".
При цьому дальність польоту ракети досягає 25 кілометрів, і Тодд назвав "Raven" "однією з найефективніших систем ППО малої дальності, які використовуються в Україні в даний час".
На озброєнні України перебуває також безліч інших FrankenSAM, включно з радянськими машинами, що стріляють старими американськими ракетами "повітря-повітря" з інфрачервоним і радіолокаційним наведенням, а також радянськими машинами, що стріляють радянськими ракетами "повітря-повітря".
Таке поширення FrankenSAM призвело до створення ППО меншої дальності, що цілком логічно, оскільки найпоширеніші ракети класу "повітря-повітря" мають дальність лише в десятки кілометрів, зазначає Акс. Водночас Україна найбільше потребує ракет класу "земля-повітря" великої дальності, здатних захистити міста і бази від найпотужніших російських балістичних ракет. Але тільки дві системи, американська Patriot і європейська SAMP/T, підходять для цієї мети.
ППО для України
Нагадаємо, у The New York Times із посиланням на чиновника Конгресу США повідомили, що Штати дозволили Німеччині передати Україні 125 далекобійних артилерійських ракет і 100 протиракет до ЗРК Patriot.
Також нещодавно Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги. До нього увійшли, зокрема, ракети для систем протиповітряної оборони IRIS-T.