Росія активно використовує плануючі бомби / скріншот

Російські окупанти нещодавно почали використовувати плануючі бомби вагою 3,3 тонни

Як пише Forbes, такий боєприпас може бути не дуже аеродинамічним. Згідно з даними Fighterbomber, FAB-3000 завдає вибухової шкоди на відстань понад 180 м і розкидає смертоносні осколки на понад 1000 м. Промазати такою бомбою на 10 метрів при цьому вважається "відмінним" результатом.

На думку експертів, Су-34, озброєний FAB-1500, завдав би ще більшої шкоди. Цей літак міг тягнути лише один FAB-3000 або три FAB-1500. Як зазначається, потужність вибухової речовини геометрично не залежить від маси бомби, а тому "потужність FAB-3000 лише трохи більша, за FAB-1500. Однак скидання трьох бомб замість одної дозволило б компенсувати неточність одного боєприпасу. Наразі немає розумного пояснення цієї тактики.

Відео дня

Однак є припущення, чому росіяни роблять саме так. Зокрема, величезна тритонна бомба може бути кориснішою для пропаганди.

"FAB-3000 - не перший авіаційний боєприпас, який розгорнули ВПС через його пропагандистську цінність. У 2017 році ВПС США скинули одну зі своїх 11-тонних бомб Massive Ordnance Air Blast на бойовиків "Ісламської держави" в Афганістані. Це був величезний перебір — і в цьому, очевидно, була суть. Пентагон з гордістю поширив відео вибуху, нібито як попередження бойовикам, що вижили", - пояснює Forbes.

Ймовірно, росіяни створили не дуже багато FAB-3000, а тому їхнє використання може скоро зійти на нівець, а самі окупанти повернуться до ефективніших плануючих бомб вагою 1500 кг. Однак навіть ці боєприпаси скоро можуть втратити свою актуальність.

Українські війська розгортають все більше та все кращі радіоперешкоди, які можуть блокувати сигнали між бомбами та супутниками, які ними керують. Fighterbomber вважає, що на цьому епоха плануючих бомб з дешевою супутниковою системою наведення закінчується.

Застосування FAB-3000

Як писав УНІАН, у березні російське міністерство оборони повідомило, що в Нижегородській області з початку року масово виготовляють тритонні авіаційні бомби ФАБ-3000.

20 червня російський Telegram-канал Fighterbomber опублікував відео скидання такої бомби на село Липці в Харківській області. Як стверджувалось, це було перше в історії людства бойове застосування бомби такого калібру з УМПК.

Президент Володимир Зеленський заявив, що від початку червня росіяни застосували проти України вже більш ніж 2400 керованих авіабомб, із них близько 700 – проти Харківщини. 

Вас також можуть зацікавити новини: