Нурсултан Назарбаєв, йдучи з посади президента Казахстану, розчищає шлях до влади своєму племіннику Самату Абішу, який у країні є впливовою людиною з «клану Назарбаєва».
Таку думку у статті для УНІАН висловив директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства, політичний аналітик Віталій Кулик.
Він зазначив, що згідно з конституцією Казахстану, влада поки що переходить до спікера верхньої палати сенату Касима-Жомарта Токаєва, але він – не наступник, а технічний керівник держави.
Сам Назарбаєв залишається керівником Ради безпеки країни. А Рада безпеки в Казахстані має значні повноваження. В Конституції Казахстану прописані права та обов’язки «першого президента – лідера нації» (саме так називається посада). «Це – пожиттєва посада, тобто Назарбаєв до кінця життя може очолювати Раду безпеки. Крім того, перший президент має право вето на низку рішень, які приймаються і президентом, і парламентом.Таким чином, Назарбаєв начебто йде у відставку, але, з іншого боку, він нікуди не дівається, а залишається вагомим фактором і центром тяжіння та впливу в майбутній архітектурі влади», – пояснив Кулик.
Він підкреслив, що вже сьогодні-вчора відбулися перші перестановки. Зокрема, генеральним прокурором було призначено Гізата Нурдаулетова. Його називають наближеною особою до брата Назарбаєва і тим, хто буде патроном, політичним радником Самата Абіша.
Крім того, в адміністрацію президента повернувся колишній акім Акмолінської області Малік Мурзалін і став заступником керівника АП. Його називають людиною, яка буде формувати зовнішню політику майбутнього президента. Зокрема, у 2013-2017 роках він був заступником керівника справами президента Казахстану. «Він, як кадровий дипломат і виконавець протоколу, має забезпечити бездоганність транзиту влади до наступного президента і підготовку до виборів – щоб саме Абіш став президентом» – розповів аналітик.
Експерт припустив, що Назарбаєв вивчив досвід сусіднього Узбекистану, де також відбувся транзит влади – до Шавката Мерзийоєва після смерті Іслама Карімова. «Шавкат Мерзийоєв був прем’єр-міністром Узбекистану, і до нього перейшла влада після смерті Карімова. І хоча це був, здавалося б, мирний транзит влади, в кулуарах в Узбекистані точилася справжні сутички, в результаті чого було усунута низку значних фігур. Більше того, було зачищено майже повністю вплив сім’ї покійного Іслама Карімова: його племінники, його дружина, його дочка, найближче оточення – всіх прибрали», – нагадав експерт.
На його думку, Назарбаєв, бачачи такий досвід, «коли молоді вовки просто зачистили всю сім’ю президента, позбавили її можливостей фінансового впливу і впливу на ухвалення державних рішень», вирішив не чекати трагічних історій та забезпечити передачу влади в самому «клані Назарбаєва». Тобто передати владу не комусь іншому, а комусь із клану президента, зберігши владу безпосередньо сім’ї Назарбаєва.
«Тому можна повністю погодитися з тими казахськими експертами, які говорять, що Назарбаєв «іде, не йдучи». Він нібито з крісла підвівся, але нікуди не йде», – резюмував Кулик.