
Взяття в полон китайських комбатантів, які воювали на боці Росії проти України, поки що залишає більше запитань, ніж відповідей. Про те, з яких причин громадяни Піднебесної могли бути залучені у війну, УНІАН запитав у Ігоря Луценка, військовослужбовця ЗСУ, командира підрозділу ударних БПЛА, співзасновника Центру підтримки аеророзвідки.
Учора Зеленський повідомив, що ЗСУ взяли в полон двох китайських бійців. Але перші повідомлення про присутність китайських солдатів на фронті з'явилися ще рік тому. Чому вони потрапили в полон тільки зараз? Їх настільки мало чи вони занадто обережні?
Якщо виходити з того, що їх залучають на тих самих підставах, що й представників усіх інших країн, - я не думаю, що їх там багато. Китайці не дуже люблять воювати, на відміну від деяких інших націй.
Зеленський публічно заявив про те, що чекає реакції від Пекіна. Але що може відповісти офіційний Пекін, якщо китайці воюють на боці росіян як найманці, які, як відомо, не мають національності?
Типи реакції країни можуть бути різні. Ми пам'ятаємо, що на вимогу Росії свого часу Кучма навіть вводив кримінальну відповідальність за те, що наші активісти воювали на боці чеченців проти росіян. Це один тип реакції, коли країна фактично в той чи інший спосіб перешкоджає своїм громадянам.
Другий спосіб - коли країна каже "будь ласка, не воюйте, це небезпечно".
Або може бути так, що країна взагалі відморозиться, або, навпаки, якимось шляхом заохочуватиме своїх громадян.
Тож гріх скаржитися на позицію Китаю. Я не думаю, що китайці будуть відкрито брати участь на боці росіян. Тому що насправді любові між народами точно немає. Геополітичне союзництво у них дуже фрагментарне. І потенціал для ворожнечі так само великий. Китайці розуміють, що їм потрібно росіян у той чи інший спосіб витісняти з тих земель, які китайці вважають своїми. Але вони використовують м'яку силу, а не грубу силу, як Путін використовує проти нас.
Тому я б і не розраховував на щось більше, ніж заклик до китайців не втручатися в наш конфлікт. Головне, щоб Китай якимось чином у певний момент не розвернувся проти нас. Зараз вони продають обом сторонам обладнання, - це означає, що в них нейтральна позиція. Максимально цинічна, але нейтральна.
Наскільки висока ймовірність того, що ці "найманці" - розвідники, які перебувають тут за негласним дозволом китайських спецслужб або Міністерства оборони для того, щоб навчатися веденню бойових дій у сучасних умовах?
Я б точно був у цьому впевнений. У Китаї спецслужби і держава відіграють надзвичайно велику роль, вони подібні до того, якою є роль держави в Росії. Я б на місці будь-якої спецслужби використовував цей конфлікт - як ідеальну можливість для набуття досвіду, отримання інформації тощо. В першу чергу, це класний збір інформації щодо самих росіян. Я сумніваюся, що в України буде прямий конфлікт із Китаєм. А ось із росіянами конфлікти ще недавно були.
У західних ЗМІ вже з'явилися заклики ввести проти Пекіна санкції через участь китайських солдатів у війні. Чи може Європа, яка переживає і так непрості економічні часи через розрив економік з Росією і США, дозволити собі розкіш відкривати третій економічний фронт проти Китаю?
З тих міркувань, що я раніше описував, - я сумніваюся, що колективна Європа здатна на координовані дії. І, тим більше, зараз, коли почалася повномасштабна економічна війна зі Сполученими Штатами, робити різкі рухи.

Ігор Луценко — військовослужбовець, аеророзвідник, письменник, засновник і редактор інтернет-видань, громадський діяч руху за збереження історичної забудови міста Києва, економіст за освітою. Активіст Євромайдану. Народний депутат 8-го скликання, обраний за списком партії «Батьківщина» (третій номер у партійному списку).
У 2015 році заснував Центр підтримки аеророзвідки.
З 24 лютого 2022 року - служить в ЗСУ, аеророзвідник 72 ОМБР, з 2023 року - інструктор бойового загону 190 навчального центру.