
Україна має бути у центрі усіх мирних переговорів, які присвячені припиненню війни, яку розпочала Росія.
Як передає кореспондент УНІАН, про це в Києві на пресконференції повідомили сенатори з двопартійної американської делегації.
Вони відповіли на питання, якими повинні бути гарантії безпеки після мирних угод, і хто їх має забезпечити.
Зокрема, сенатор з Республіканської партії Том Тілліс вважає, що зараз треба розуміти, що це лише початок діалогу.
"Немає ніякої конкретної основи. Просто ще це не визначено. Ми очікуємо, що це станеться дуже швидко. Ми сподіваємося. І Україна має бути в центрі переговорів, аби переконатися, що це щось стійке", - наголосив Тілліс.
Він додав, що у форматі "Рамштайн" беруть участь 52 країни, і з них 32 країни - це члени НАТО.
"Я думаю, що усі вони можуть зіграти роль у підтриманні миру й відновленні України", - вважає Тілліс.
При цьому, він наголосив, що українці після врати тисяч життів, без сумнівів, мають брати участь за столом переговорів. Він вважає, що переговори будуть "у найближчі тижні й місяці".
Крім того, сенаторка-демократка Джин Шахін відзначила, що двопартійна група у Конгресі, яка підтримує Україну, вірить, що жодного завершення війни шляхом переговорів не відбудеться, якщо не буде безпекових гарантій, які не будуть сприйматися людьми в Україні.
"Я думаю, що ці гарантії безпеки можуть бути укладені різними способами. Це частина того, якими будуть переговори. І я думаю, що Сполучені Штати відіграють роль у цьому. Я думаю, що у Європи буде роль. Але, зрештою, це буде вирішено на переговорах", - сказала Шахін.
Разом з тим, сенатор-демократ Майкл Беннет вважає, що мир ніколи не збережеться, якщо не буде продовження взаємодії між США та Україною, а також між США та Європою. На його переконання, російський диктатор Володимир Путін знову здійснить вторгнення, якщо не буде безпекових гарантій, підтриманих Америкою та Європою.
"Я говорю від себе, але я думаю, що й також від більшості людей у Палаті представників і Сенаті, і від американського народу - я не думаю, що ми віримо, що можна досягнути будь-якого справедливого миру без участі й лідерства України, без участі Європи. І я не вірю, що можна укласти якусь угоду за спиною України", - наголосив Беннет.
Водночас, у сенаторів запитали про потенційну угоду обміну корисних копалин на допомогу для України.
Так, сенатор-республіканець Тілліс відзначив, що Україна має 23 з 50 типів критичних мінералів, які у США вважають важливими. Він визнав, що деякі з цих мінералів знаходяться на окупованій території.
Тілліс переконаний, що ці корисні копалини "являють собою чудові можливості для майбутніх доходів з метою відбудови України".
За його словами, це має обговорюватися, а бізнес з усього світу має залучатися до інвестування і зробити це реальністю.
"Це довгострокова, а не середньострокова перспектива... Це частина довгострокової угоди", - вважає Тілліс і додав, що наразі укладення відповідної можливої угоди перебуває на початкових стадіях.
Водночас, троє сенаторів висловили своє загальне бачення щодо майбутнього у наданні військової підтримки Україні.
Зокрема, сенаторка-демократка Джин Шахін висловила переконання, що "продовження військової підтримки відповідає національним інтересам США так само, як і інтерсам України".
"Бо те, що нам відомо, що Володимир Путін не збирається зупинятися в Україні. І важливо для нас не лише донести до нього, а й до інших супротивників США, які спостерігають за цим конфліктом дуже уважно - чи це Сі Цзіньпін і Китай, чи це іранці або північнокорейці, що ми не підемо від наших союзників, і що ми вважаємо, що позитивний результат в Україні також відповідає інтересу Америки", - наголосила Шахін.
Своєю чергою, сенатор з Республіканської партії Том Тілліс відзначив, що минулого тижня на полях Мюнхенської конференції з безпеки під час різних зустрічей розмова велася про потребу для усіх союзників з НАТО швидко дійди до показників витрат на оборону на рівні 2% ВВП.
За його словами, за останні 24 роки результат відсутності досягнення цих показників полягає у тому, що було втрачено 2 трильйони доларів на можливості модернізації.
"Тепер ми знаємо, беручи до уваги цей конфлікт, що Сполучені Штати та наші партнери й союзники з НАТО повинні збільшити спроможності та збільшити інвестиції. Це дуже важлива частина для продовження підтримки інвестування в Україні, що, на мою думку, є абсолютно важливим. І ми продемонстрували це під час нашого голосування у грудні, щоб підтримати ще 64 мільярдів доларів. Ми маємо продовжувати боротися за це та забезпечити, що це джерело підтримки продовжуватиметься", - сказав Тілліс.
Зі свого боку, сенатор-демократ Майкл Беннет висловив впевненість , що двопартійна підтримка військової допомоги для України продовжиться у Палаті представників і у Сенаті.
Як відомо, у Саудівській Аравії має відбутися зустріч представників США і РФ. На цій зустрічі можуть підготувати підґрунтя для зустрічі президента США Дональда Трампа і Володимира Путіна. В ЗМІ лунають побоювання, що за спиною України та Європи може бути укладена неприйнятна угода.
Переговори про завершення війни - важливі новини
Раніше у The New York Times з'ясували, до чого можуть призвести переговори щодо України за ініціативи президента США Дональда Трампа. Найімовірніше, голова Білого дому змусить Україну та Росію піти на певні поступки.
Крім цього, в NBC повідомляли, США проведуть двосторонні переговори з РФ та Україною, а вже потім - спільні. Передбачається, що двосторонні переговори відбудуться по черзі. Ймовірно, спочатку члени адміністрації Трампа говоритимуть з Росією.