Європейські країни повинні усвідомити, що після інавгурації Дональда Трампа допомога США може припинитися, і розробити власні плани – не лише для підтримки України в її екзистенціальній боротьбі, але й для захисту власної безпеки, оскільки глобальна роль Штатів зменшується.
Про це пише в матеріалі для The Atlantic професор стратегічних досліджень в Університеті Сент-Ендрюса в Шотландії Філліпс Пейсон О'Брайен. За його словами, можливо, найкраще, на що може сподіватися Україна та її прихильники, – це те, що Трамп не вийде з НАТО, а також дозволить європейським державам купувати зброю американського виробництва для України.
До того ж, Вашингтон, імовірно, перестане очолювати глобальну опозицію агресії РФ та перейматися результатами російсько-української війни – найбільшої війни в Європі з 1945 року.
"Адже президент Сполучених Штатів буде ближче особисто до глави найбільшої диктатури Європи, ніж до будь-кого з демократично обраних лідерів континенту", – пояснює О'Брайен.
І ці лідери вже давно мали почати готуватися до нового президентського терміну Дональда Трампа, проте останній рік багато європейців "виживають за рахунок надії". Усі сподівалися, що після подій 6 січня 2021 року, коли прихильники Трампа штурмували Капітолій, за нього ніхто не проголосує.
"Зараз розумним припущенням є те, що США більше не гарантуватимуть безпеку Європи від Росії та інших загроз. Лідери повинні уявити собі світ, де НАТО більше не існує - або де Сполучені Штати більше не є провідною силою в альянсі. У певному сенсі, це більш страшно психологічно, ніж на практиці. Європа – тобто демократичні країни, пов'язані з такими інституціями, як НАТО і Європейський Союз, – має економічні і технологічні ресурси для забезпечення серйозних оборонних зусиль", – пише автор.
Так, в Європі проживає чисельне і достатньо освічене населення, що здатно укомплектувати сучасні збройні сили. До того ж, Європа має потужний військовий потенціал, і він постійно зростає. Але є і слабкі місця, і їх багато.
Європа розробила величезну кількість військово-технічних систем, але виробляє їх у невеликих кількостях. Такий бутіковий підхід до розбудови військового потенціалу посилюється слабкими інвестиціями в логістику і обмеженою здатністю виробляти запаси і обладнання швидко і надійно, достатньою для підтримки військових зусиль.
Швидко нарощувати виробництво буде складно, але це необхідно. Проте найвищим пріоритетом для Європи має бути забезпечення України на випадок, якщо Трамп таки зупинить допомогу з боку США. Європа може надати більше боєприпасів, засобів ППО і ракет великої дальності.
Також європейські демократії можуть працювати з Україною над модернізацією і розширенням її потенціалу в галузі безпілотних літальних апаратів, що допоможе розвивати галузь і в інших країнах Європи:
"Європі і навіть Сполученим Штатам є чому повчитися в України щодо безпілотних літальних апаратів. Інноваційний цикл в Україні є швидким; основні досягнення відбуваються за кілька місяців, а то й тижнів".
Україна потребує можливості налагодити серійне виробництво тих безпілотних технологій, які розробляються в країні. Для цього потрібні спеціалізовані компоненти, і Європа може з цим допомогти.
Якщо Штати відступлять від підтримки Києва, європейські столиці можуть піти на більш рішучі кроки, які адміністрація Байдена не дозволила через свою надмірну обережність. Так, у Європі можуть дати Україні дозвіл на атаку будь-яких російських військових об'єктів. Росія користується зброєю від своїх партнерів для ударів по українських містах, тож обмеження на застосування західного озброєння "не має жодного сенсу", пояснює О'Брайен.
Та європейські країни могли б піти ще далі і розгорнути свої війська в Україні – принаймні на заході, щоб збивати російські ракети і безпілотники. Також сили Європи могли б відкрито допомагати у підготовці українських військ безпосередньо в Україні, допомагати з протиповітряною обороною і тренуваннями.
Безумовно, європейський континент страждає від проблеми колективних дій. У Німеччині уряд канцлера Шольца опинився на межі краху. І навіть якщо він виживе, йому, швидше за все, не вистачить сміливості зробити рішучі кроки, щоб допомогти Україні.
І все ж найбільша перешкода – ментальна. Після десятиліть очікування від США мудрих і рішучих дій на захист ширшого демократичного світу Європа повинна почати думати і діяти самостійно і у власних інтересах, вважає автор:
"Повернення Трампа означає, що необхідно зіткнутися з речами, які раніше було неможливо уявити. І в Україні може народитися нова Європа".
Трамп – наступний президент США: реакція Європи
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала негайно збільшити допомогу Україні. Голова РФ Володимир Путін може скористатися перехідним періодом у США, поки Дональд Трамп не стане президентом. Бербок наголосила, що Україні має бути надано все, що Європа може запропонувати.
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель каже, що перемога Трампа на виборах призводить до того, що світ змінюється, а Європі потрібно ставати сильнішою. За його словами, для Європи обрання Трампа стане можливістю для пробудження.