Ілюстрація / REUTERS

В Україні діє законодавство, згідно з яким споживачі вимушені купувати так звану «зелену» електроенергію майже в чотири рази дорожче, ніж вугільну.

Як йдеться в сюжеті програми «Гроші», така ситуація пов’язана із тим, що «зелена» енергетика стала бізнесом для обраних олігархів, таких як Рінат Ахметов і Сергій Льовочкін.

«Зелений» тариф – це спеціальна ціна, встановлена саме для відновлюваних джерел енергії.

Читайте такожЄС та міжнародні донори закликають країну запустити «зелені» аукціони

«Зелена електроенергія», які і вся енергія з інших джерел, потрапляє у розпорядження ДП «Енергоринок», яке потім міксує її і продає за єдиною ціною. Тобто для споживачів немає різниці, якими батареями вони користуються – держава, за законом, має викуповувати всю «зелену» електроенергію. І в результаті, чим більше будуть тарифи на «зелену електроенергію», тим більші приходитимуть платіжки.

В Україні діє найвищий «зелений» тариф на сонячну енергію – 15 євроцентів за КВт/год (5,5 грн з ПДВ). Встановлення вітрових або сонячних генераторів останнім часом стало дешевше, але тарифи не змінюються.

«Ось це класика жанру – коли під правильними гаслами приймається абсолютно корупційний і неправильний законопроект», – зазначає експерт з питань енергетики Олексій Кучеренко.

За його словами, таку схему із пільгами для олігархів започаткував колишній перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв і сам на цьому заробляв.

Також на сьогоднішніх тарифах заробляють й нардепи. Наприклад, Максим Єфімов, Степан Івахів, Анатолій Матвієнко, а також син нардепа Богдана Дубневича Павло.

Але справжнім лідером із доходів на «зелених тарифах» є бізнесмен Рінат Ахметов і його компанія ДТЕК, яка нещодавно побудувала одну з найбільших сонячних електростанцій у Європі.

Проблему єдиних тарифів мали б вирішити тарифні аукціони для «зеленої» енергетики, де конкурують п’ять-сім учасників, пропонуючи кожен свої ціни. Відповідний законопроект наразі розглядають депутати і він вже пройшов перше читання у парламенті. Однак у ньому можуть бути нюанси на користь ДТЕК, зазначають журналісти. І від того, в якому вигляді він буде прийнятий, залежить, скільки грошей з кишень українців перекочують на рахунки олігархів, резюмують журналісти.