НБУ хоче почати перевіряти банки дистанційно / REUTERS

Національний банк України планує запровадити дистанційний підхід до інспекційних перевірок у банках.

Читайте такожРада обмежила суму стягнення з боржників за мікрокредитами

Як передавати у прес-службі НБУ, на цей час виїзна інспекційна перевірка проводиться безпосередньо в банку. Протягом усього терміну перевірки група від НБУ знаходиться в банку, здійснює комунікацію з його працівниками, бере безпосередню участь у засіданнях колегіальних органів.

Відео дня

Як буде проходити інспекція

Зазначається, що з впровадженням дистанційного підходу перевірка переважно буде проходити віддалено, комунікація з банком буде максимально дистанційною. Інспектори будуть перебувати в приміщенні банку в мінімальній кількості та мінімальний проміжок часу для вирішення лише тих питань, які вимагають перевірки безпосередньо на місці.

"Ми давно планували вдосконалити підходи до нагляду в цілому та інспектування зокрема. Сьогодні банки через пандемію коронавірусу перевели частину персоналу на віддалену роботу. Також ми продовжуємо переглядати наші наглядові підходи в напрямку дистанційованості. Новий підхід в ході перевірок дозволить скоротити час перебування інспекторської групи в банку на 50%. Це значно зменшить навантаження на банки, адже їм не потрібно буде приділяти час і надавати приміщення для перевіряючих", - цитує прес-служба Першого заступника голови НБУ Катерину Рожкову.

Коли почнуться дистанційні перевірки

Директор департаменту виїзних перевірок Денис Новіков зазначив, що Національний банк зможе почати застосовувати дистанційний підхід при перевірках банків вже після відновлення планових перевірок, які зараз призупинені у зв'язку з карантинними заходами. Він також повідомив, що для часткової реалізації таких змін на практиці сьогодні є правові підстави.

"Чинне законодавство і нормативна база Національного банку вже сьогодні дозволяє нам частково застосувати дистанційний підхід. Ми можемо віддалено обробляти інформацію, проводити інтерв'ю та співбесіди з працівниками банків. Однак максимальне використання дистанційного підходу буде можливо тільки після нормалізації двох питань. По-перше, надання інспекторам НБУ віддаленого доступу до автоматизованої банківської системи для перегляду та отримання даних. По-друге, банки мають почати вести електронний архів документів або, як мінімум, мати можливість зберігати документи в електронному вигляді", - наводяться в повідомленні слова Новікова.

Що цьому передувало

  • Національний банк України осучаснив регулювання ринку електронних грошей та гармонізував його із законодавством України та Європейського Союзу у сфері здійснення фінансового моніторингу.