Економіст наголосив, що перший варіант угоди був саме механізмом повернення грантів США / колаж УНІАН, фото УНІАН, facebook.com

Новий варіант угоди про використання українських корисних копалин між Україною і США більше відповідає інтересам нашої держави. Про це розповів економіст Олег Пендзин, йдеться у статті УНІАН.

"Ця угода докорінно відрізняється від тих інсайдів, які були в першому варіанті, який привіз міністр фінансів США. В цій угоді немає жодної цифри – ні 350, ні 500, ні 100 мільярдів доларів. І це не може не тішити просто тому, що будь-яка цифрова ситуація викликає багато зауважень, і якби там були цифри, ніхто б цю угоду не підписував", – каже він.

Економіст наголосив, що угода, спершу привезена міністром фінансів США Бессентом, була саме механізмом повернення грантів, наданих адміністрацією Байдена.

Відео дня

"Тобто логіка полягала в тому, що від нас вимагали повернути гроші, які нам надали у вигляді грантів. Як на мене, це абсолютно неприпустимо, і ми вже побачили декілька файних речей у новому документі", - розповідає експерт.

Серед них Пендзин зауважує пункт про те, що українська частина наповнення Фонду не буде включати те, що є на сьогодні джерелами наповнення державного бюджету.

"Тобто всі рентні платежі добувних компаній – "Укргазвидобування", "Нафтогазу", "Укрнафти" – все це буде далі спрямовуватися до держбюджету. Наповнювачем української частини Фонду будуть нові корисні копалини, які будуть розроблятися. Це однозначний плюс", - підкреслює експерт.

За його словами, у нинішньому варіанті угоди мова йде не про те, що хотів Трамп – повернути надане українцям, і новий підхід набагато більше відповідає інтересам України.

"В принципі, я думаю, що нічого поганого не буде. Мені більше видається, що це більше потрібно Трампу, а не нам. Йому потрібно показати власному виборцю, що він хоч чогось досяг", - зауважив Пендзин.

Що стосується потенційних гарантій безпеки, економіст згадує підписання угоди про гарантії безпеки президентом Зеленським та президентом США Байденом у червні 2024 року, про що зараз чомусь не згадується.

"Менше року минуло, хтось про неї зараз згадує? Я це до того, що підписати можна все, що завгодно, але часто значення якоїсь угоди коштує дешевше за вартість паперу, на якому вона підписана. Тому, коли я чую про гарантії безпеки, я вважаю, що найкращі гарантії безпеки – це Збройні Сили України. Будуть там гарантії безпеки чи ні – мало підписати, треба мати бажання і політичну волю їх виконувати", - вважає Олег Пендзин. 

Ресурсна угода між Україною і США – останні новини

Президент США Дональд Трамп підтвердив, що президент Володимир Зеленський приїде до Вашингтона в п'ятницю, 28 лютого, для підписання угоди про корисні копалини.

Видання The Economist повідомило, що український лідер не планує підписувати економічну угоду зі США, яка має піти за рамковою угодою щодо корисних копалин, що не матиме ширші гарантії безпеки для України. 

Вас також можуть зацікавити новини: