Президент ветував закон про обмеження віку для ЕКО

15:29, 02 листопада 2012
Країна
3 0

Багато зауважень

Президент України Віктор Янукович застосував право вето до закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмежень у використанні допоміжних репродуктивних технологій».

Про це повідомляє прес-служба глави держави.

Президент пропонує відхилити цей закон через ряд суттєвих зауважень.

В.Янукович зазначає, що законом передбачається внесення низки змін, зокрема, до статті 48 Основ законодавства України про охорону здоров`я щодо врегулювання питань, пов`язаних із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій. При цьому вживаються такі поняття, як «замінна (сурогатна) матір», «генетичний зв`язок дитини із замінною (сурогатною) матір`ю», «метод замінного сурогатного материнства», «допоміжні репродуктивні технології» (абзаци третій, п`ятий - восьмий пункту 2 розділу І Закону, що надійшов на підпис). Водночас визначення наведених понять ні Закон, що надійшов на підпис, ні чинні норми Основ законодавства України про охорону здоров`я не містять.

Крім того, пропонованою Законом, що надійшов на підпис, редакцією частин третьої та шостої статті 48 Основ законодавства України про охорону здоров`я передбачається, що порядок вирішення питання застосування допоміжних репродуктивних технологій щодо жінки, вік якої перевищує 51 рік, а також порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій та перелік документів, які подаються особами для їх застосування, встановлюються Кабінетом міністрів України (абзаци п`ятий, восьмий пункту 2 розділу І). Водночас за частиною першою чинної статті 48 Основ законодавства України про охорону здоров`я застосування штучного запліднення та імплантації ембріона здійснюється за умовами та в порядку, встановленими центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я. Таким чином, створюється внутрішня конкуренція між нормами однієї статті щодо суб`єкта, який установлює порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій, констатує Президент.

Закон також не визначає перелік обставин, за яких жінці протипоказано застосування таких технологій, та вік жінки, з якого до неї можуть бути застосовані допоміжні репродуктивні технології (чинною ж частиною першою статті 48 Основ законодавства України про охорону здоров`я визначено вік жінки щодо застосування штучного запліднення та імплантації ембріона).

На думку Президента, такий підхід не відповідає принципам визначеності і недвозначності правових норм. Наслідком цього, може бути неоднакове застосування відповідних норм, необмеженість їх трактування у правозастосовній практиці, порушення прав і свобод громадян, стосовно яких застосовуються допоміжні репродуктивні технології, а тому Закон не може бути підтримано.

Як повідомляв УНІАН, закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмежень у використанні допоміжних репродуктивних технологій» Верховна Рада ухвалила 16 жовтня 2012 року.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter