этот материал доступен на русском

У В’ятровича хочуть позбавитись «імперської спадщини» - переглянути дати заснування Дніпра та Павлограда

09:29, 12 березня 2019
Політика
2016 0
Володимир В'ятрович готовий взятися за "деімперіалізацію" України / фото УНІАН

Інститут національної пам’яті України в рамках кампанії з деколонізації ініціює перегляд дат заснування Дніпра та Павлограда в Дніпропетровській області. Про це повідомив голова Інституту Володимир В’ятрович.

Читайте такожІнститут нацпам'яті планує розробити законопроект про "позбавлення від імперської спадщини"

Як зазначив В’ятрович у коментарі «Радіо Свобода», Інститут національної пам’яті має на меті розробити законопроект щодо деколонізації України, і передатація міст буде одним із його аспектів.

За його словами, не можна виводити дату заснування Дніпра від часів Катеринослава російської імператриці Катерини ІІ, а Павлограда – від її сина Павла, адже обидва міста мають набагато давнішу, козацьку історію.

«Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні, й ті приклади, які я наводжу, – це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня, 14 березня, відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно названі мною міста – Павлоград і Дніпро – це лише приклади. Ще приклад – Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець 18-го століття. Але це лише поверхневий рівень, який ми будемо поглиблювати в ході дискусії з участю істориків, експертів, людей, які мають певний досвід щодо того, як відбувалася деколонізація в інших країнах», – зауважив голова Інституту.

Деколонізація, за Словами В’ятровича, передбачає викорінення з публічного простору слідів імперського минулого, зокрема, тих, які можуть бути використані для відновлення російської імперії.

«Коли ми говоримо про позбавлення імперської спадщини, вочевидь мова йде не про все, пов’язане з періодом, коли Україна входила до складу імперій, а мова йде про ті знаки імперій, які пов’язані зі становленням цих імперій, зі знищенням української спільноти. До прикладу, мова йде про політичне, військове керівництво імперій, яке увічнене на українській території. Але поки це лише наші пропозиції, які ще потребують доповнення і, очевидно, критики», – зазначив він.

За словами голови Інституту, цілком можливо, що мова дійде й до пропозицій щодо зміни топоніміки, пов’язаної з імперським минулим.

Зазначається, шо 21 червня 2017 року міськрада Дніпра не підтримала проект рішення про перегляд віку міста і «додавання» йому ще 252 років. Частина депутатів поставила під сумнів думку деяких істориків щодо необхідності передатації міста, частина – заявила про непоінформованість у цьому питанні. Наразі вважається, що історія міста починається з заснування Катеринослава у 1776 році.

Відповідно, у 2016 році в Павлограді, названому так на честь сина Катерини ІІ Павла, пролунала ініціатива щодо перейменування міста: після декомунізації, зазначали автори ідеї, має відбутись «деімперіалізація» України.

Раніше Директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович похвалився масштабами декомунізації в Україні.

«Якщо говорити про масштаби декомунізації, то є чим похвалитися. Це 987 населених пунктів на мапі України, це майже 52 тисячі вулиць на мапі України. І це десь 2500 пам’ятників, з яких понад 1500 – це пам’ятники Леніна. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter