Кравчук розкритикував "нормандський" формат за таємність та відсутність рішень

08:03, 12 жовтня 2016
3385 0

Перший президент Леонід Кравчук вважає, що через незрозумілість ролі "нормандського" формату переговорів навколо України треба прагнути іншого формату - "як мінімум будапештського".

Кравчук не розуміє

Про це він написав у статті для видання "Новое время".

"Нормандський формат унікальний тим, що в його рамках не підписуються і не приймаються документи: ні рішення, ні меморандуми, ні декларації – нічого. Навіть протокол не публікують, з якого можна було б зрозуміти, про що йшла мова, які думки висловлювали учасники зустрічі, і до якого рішення вони прийшли", - підкреслив Кравчук.

Таким чином, на його думку, складно аналізувати, що насправді відбувається в нормандському процесі.

"Раз рішення не приймаються, і учасники зустрічей не несуть відповідальності за прийняті, підписані та оприлюднені рішення, непросто говорити, яку роль нормандський формат може зіграти в українському питанні", - додав перший президент.

Читайте такожУ Франції не впевнені щодо проведення саміту "нормандської четвірки"

Зокрема, ніяких конкретних підписаних результатів немає, бо російська сторона відмовляється визнати себе стороною конфлікту, стверджуючи, що українці самі між собою воюють.

"Тим часом, за певних обставин українське питання може перерости в питання загальноєвропейське, а то й ширше – мова йде про порушення Росією міжнародного права, про анексію і захоплення територій країни, розташованої в центрі Європи. Тому, на мій погляд, рано чи пізно ми маємо перейти від нормандського формату до формату як мінімум будапештського, задіявши в переговорному процесі набагато більше держав", - зазначив Кравчук.

На його думку, саме через "будапештський" формат Україна зможе порушити питання про відповідальність тих країн (Росія, Велика Британія та США), які у 1994 році підписали меморандум про гарантії безпеки України через приєднання до договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Він додав, що цивілізовані країни світу мають зайняти більш жорстку позицію щодо Росії - "зробити відповідну заяву або попередження, дати конкретні оцінки того, що відбувається – йдеться про агресію, про загибель тисяч людей, величезну кількість біженців".

Читайте такожУкраїна не отримувала формального запрошення на саміт "нормандської четвірки" – прес-служба Порошенка

"Можливо, вони розраховують на те, що Росія рано чи пізно усвідомить свої помилки і увійде в русло цивілізованого вирішення цього питання. Але зважаючи на особливості РФ, яка ніколи не вважалася з поміркованими, демократичними заявами, до неї потрібен жорсткіший підхід", - підкреслив Кравчук.

Під "нормандським" форматом маються на увазі дипломатичні переговори високопоставлених представників Німеччини, Росії, України та Франції щодо врегулювання збройного конфлікту на сході України. Початок переговорів у такому форматі було покладено на зустрічі глав МЗС 4 країн в червні 2014 року в Нормандії (Франція) під час святкування 70-річчя висадки союзників в ході Другої світової війни.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter