Ангела Меркель та Володимир Зеленський / REUTERS

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Україна може розраховувати на підтримку її країни та Франції у вирішенні питання війни на Донбасі.

Про це Меркель наголосила під час телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським, повідомляє прес-служба Офісу глави держави.

Зеленський поінформував канцлера Німеччини про безпекову ситуацію на Донбасі, а також про зусилля української сторони, спрямовані на досягнення миру в регіоні.

Відео дня

«Досягнення миру залишається ключовим пріоритетом для мене і для всіх українців», – сказав Зеленський.

Зі свого боку Меркель запевнила, що Німеччина продовжуватиме докладати всіх необхідних зусиль для досягнення прогресу в мирному процесі. При цьому вона наголосила на важливості виконання Паризьких домовленостей, досягнутих у «нормандському форматі», передусім дотримання сторонами режиму припинення вогню.

Читайте також"У них є досвід": в РНБО оцінили заяви Фокіна і Кравчука щодо Донбасу

Лідери двох країн відзначили важливість подальшої координації кроків щодо мирного врегулювання на Донбасі, а також висловили сподівання, що завтрашня зустріч радників лідерів країн «нормандського формату» принесе чіткі рішення та результати, і що невдовзі після цього відбудеться зустріч лідерів «нормандської четвірки».

Також співрозмовники відзначили близькість позицій ФРН та України стосовно подій у Білорусі. Зеленський наголосив, що Україна приєдналася до заяви ЄС щодо президентських виборів у Білорусі.

Ситуація поблизу Шумів на Донбасі та погрози бойовиків

  • 5 вересня ватажок бойовиків "ДНР" Денис Пушилін пригрозив відкрити вогонь по позиціях українських військових з 8:00 7 вересня. Причиною анонсованих обстрілів він назвавши нібито порушення українською стороною домовленостей, досягнутих 22 липня щодо режиму тиші. Пушилін стверджує, що бойовики вимагали від ЗСУ закопати траншеї, які були вириті бійцями нібито після 22 липня, а потім ще й попереджали, що "мають повне право" усунути зазначені порушення самостійно.
  • Обіцяний обстріл позицій українських військових 7 вересня так і не відбувся. Україна через погрози Пушиліна скликала на 6 вересня позачергове засідання ТКГ.
  • 7 вересня Пушилін "переніс" дату атаки на позиції ЗСУ, "призначивши" її на 10:00 9 вересня.
  • Згодом бойовики "ДНР" вдруге "перенесли" анонсований обстріл і запропонували провести засідання Тристоронньої контактної групи о 12:00 9 вересня.
  • 9 вересня ТКГ провела позачергове засідання з метою недопущення зриву режиму припинення вогню на Донбасі. Учасники консультацій домовилися про спільне інспектування в районі Шумів за участю представника координатора від ОБСЄ.
  • В Офісі президента заявили, що домовленість у межах Тристоронньої контактної групи про спільне інспектування в районі Шумів за участю представника координатора від ОБСЄ була досягнута з метою спростування фейків та недопущення нових провокацій.
  • Утім, спільне інспектування 10 вересня зірвалося. Росія і бойовики так званої "ДНР" висунули нові вимоги щодо спільної інспекції в районі села Шуми Донецької області, які не обговорювалися в ході позачергової конференції Тристоронньої контактної групи (ТКГ). 
  • В ОП повідомили, що узгодженого "інспектування" не відбудеться у зв’язку з постійною зміною запитів російської сторони.