
Вченим вдалося визначити автора і назву стародавнього тексту, який пролежав запечатаним в обвугленому сувої майже 2 000 років. У цьому заслуга складних методів машинного навчання і сканування з високою роздільною здатністю, пише The Daily Galaxy.
У своєму дослідженні вчені розповіли, що вони віртуально "розгорнули" стародавній сувій PHerc. 172 за допомогою сучасних технологій. Завдяки цьому було виявлено раніше невідому працю Філодема, епікурейського філософа першого століття до нашої ери.
У виданні нагадали, що після виверження Везувію місто Геркуланум разом із його бібліотекою поховали під товстим шаром вулканічного попелу і пемзи. На Віллі папірусів, де було виявлено сувої, зберігається рідкісна і безцінна колекція рукописів, деякі з яких є єдиними збереженими творами класичного римського періоду. Вони збереглися в крихкому й обвугленому стані, що ускладнює їхнє розкриття традиційними методами без нанесення додаткової шкоди.
У 2015 році вчені за допомогою рентгенівської томографії відсканували стародавній сувій з місця Ен-Геді, створивши його 3D-модель. На основі цього команда Університету Кентуккі розробила програму Volume Cartographer, яка використовує мікротомографію для виявлення слідів чорнила на карбонізованому папірусі.
Дослідники навчили нейромережу розпізнавати найтонші візерунки чорнила. Уже 2019 року перша демонстрація цієї техніки дала успішні результати, проклавши шлях для майбутніх застосувань.
Нещодавня ідентифікація сувою PHerc. 172 відкрила раніше невідомий трактат Філодема, що має назву "Про вади і протилежні їм чесноти, про те, хто вони і про що". За словами вчених, цей твір є дослідженням того, як жити доброчесно, уникаючи вад.
У виданні підкреслили, що це відкриття є лише частиною більш масштабної ініціативи під назвою "Виклик Везувію". Її метою є використання краудсорсингу для розшифровки невідкритих сувоїв. Для цього використовуються інструменти на основі штучного інтелекту.
Інші відкриття вчених
Раніше археологи розкопали під Римом прихований стародавній палац, який, найімовірніше, був домівкою для Пап Римських між 9 і 13 століттями нашої ери. Зазначається, що таку знахідку було виявлено під час реставрації кількох частин Риму, зокрема й площі Сан-Джованні-ін-Латерано.
Крім того, вчені з'ясували, коли на Землі зникне кисень. Атмосфера, багата киснем, є тимчасовою фазою в історії планети, стверджують дослідники.