Коли Росія заявляє, що Україна нібито готується застосувати "брудну бомбу", треба розуміти, що це взагалі таке. Йдеться про бойову частину авіаційної бомби, ракети чи артилерійського снаряда, в яку закладаються рештки ядерного пального, що залишається після опрацювання в атомних енергоблоках. І ця суміш поєднується з вибуховою речовиною. Коли відповідний снаряд прилітає в точку, він вибухає і ядерні залишки розповсюджуються…

Зважаючи на це, використання подібних бомб нашою державою з військової точки зору немає жодної логіки – сенсу від цього нуль.

А от де цілком можливий сценарій використання – це у рамках терористичної діяльності. Таким чином, заявами про те, що "Україна готується застосувати "брудну бомбу"", Росія намагається просувати тезу про те, що ми – країна-терорист, у нас відсутня легітимна влада.

Відео дня

Мета подібної російської істерії – зміщення акцентів. Їм важливо трішки змінити фокус та увагу міжнародної спільноти з Курської області.

Адже там Росія відверто провалилася, по повній. І тепер в Кремлі вигадали зміщення акценту на те, що, мовляв, Сили оборони України начебто мають здійснити терористичний акт на об'єкті критичної інфраструктури, найімовірніше, на Курській АЕС.

Втім, вже очевидно, що Україна не зацікавлена в тому, щоб брати під контроль цю атомну станцію. З цього приводу неодноразово висловлювався президент. Адже ключова мета діяльності українського війська на території Курської області – це створення буферної зони для убезпечення мешканців нашої Сумщини від ворожих мінометів та артилерійських обстрілів. 

Але варто звернути увагу на той факт, що поки росіяни поширюють новину про те, що Україна готує провокацію на Курській АЕС, вони самі влаштували провокацію на території Запорізької АЕС. Сталася пожежа на території, де, в принципі, немає чому палати. Очевидно, що це сфабрикована ситуація – палили вони там шини чи будь-що інше. 

Фактично, такими діями й тезами російська пропагандистська система методично просуває наратив, що Україна, мовляв, – держава терористів, вона діє в терористичний спосіб для того, щоб завдати чимбільшої шкоди не лише своїм співгромадянам, а й жителям країн, які мають спільні кордони з Україною. 

Хоча очевидно, що це - повна маячня, росіяни в такий спосіб реалізовують дві місії. По-перше, продовжують демонізувати Україну. По-друге, створюють інформаційні приводи для того, щоб перемкнути фокус уваги світової спільноти з проблем, які виникають у Кремля в Курській області. 

Але, чи досягають вони цих цілей подібними заявами?

Звісно, у росіян є певна категорія симпатиків на Заході, а також країни світу, які погоджуються з будь-якими заявами РФ, наскільки б вигаданими вони не були.

Мова, приміром, про нещодавню заяву Уряду Північної Кореї про те, що КНДР усіляко засуджує вторгнення України на територію Курської області. Та й взагалі важко пригадати заяви Кім Чен Ина, в яких він би засудив агресію російської армії проти України – як у лютому 2014, так і в лютому 2022 року. 

Тобто у росіян є поплічники, які сприймають подібну інформацію стосовно "безвідповідальної діяльності України стосовно ядерних об'єктів" за правду. Але більшість західних країн, українські партнери давно вже розуміють, що такі заяви – суцільна маячня, яка нічого спільного з реаліями не має. 

Є й інше питання: як реагувати Україні на подібні заяви Росії? На мою думку, включатися в будь-яку полеміку з росіянами – це витрачати безглуздо час, воно того не варте. Головним чином, тому, що росіяни є найкращими у царині дискредитації самих себе. 

Владислав Селезньов, військовий експерт, екс-речник Генерального штабу Збройних сил України

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням