Провокативне рішення Сполучених Штатів Америки про призупинення постачання озброєнь Україні викликало неабияке здивування союзників США. І, на тлі просування ідей "дружби з Росією" та зміщення уваги Сполучених Штатів на Китай замість Європи це завдає Україні достатньо серйозного удару.
Чому це сталося саме зараз, а не, умовно, вчора чи завтра? На мій погляд, це безпосередньо пов’язано з результатами Саміту НАТО, на якому, попри все, євроатлантична єдність була підтверджена, а принципи підтримки України (як форма цієї єдності) були узгоджені.
Президент США Дональд Трамп, в принципі, погодився на підтримку, в тому числі і військову, партнерів по НАТО. За умови, якщо ті перейдуть до суттєвого зростання власних витрат на оборону. При цьому, ці витрати на оборону частково мають покриватися і за рахунок американської зброї. Водночас це так само відкриває можливості закупівлі американської зброї за кошти європейських країн для України.
Після цього проросійське лобі в оточенні американського президента почали розкручувати типову політичну інтригу, спрямовану на те, щоб нівелювати негативні для Росії підсумки Саміту НАТО. Суть таких дій полягає у тому, щоб діяти на випередження. Виглядати це може так: поставити Адміністрацію Білого дому перед фактом, що здійснився – зупинка постачання озброєння; спровокувати якісь антитрампівські заяви, публікації, бажано, щоб від керівництва України.
А далі - подати все це Трампу, як "треба". І, на основі цього, вплинути на погіршення відносин настільки, щоб зірвати навіть перспективи майбутньої торгівлі зброєю між США та Україною.
Чи вдасться їм це реалізувати? Важко сказати. В оточенні Трампа є багато антиукраїнських політиків, які зроблять усе, щоб Україна нічого від США не одержувала. З іншого боку, в коментарях для ЗМІ всі дистанціюються від цього рішення. Тобто, фактично зараз у Сполучених Штатах в медіа циркулює думка, що вся ця історія із зупинкою постачання зброї Україні – ініціатива особисто заступника очільника Пентагону Елбріджа Колбі, він відповідальний за це особисто, і більше ніхто.
В принципі, Колбі ніколи особливо не приховував своїх достатньо антиукраїнських настроїв. Ще будучи аналітиком, автором публікацій в американських ЗМІ, він виступав з ідеєю, що не треба підтримувати Україну, треба перезавантажувати відносини з Росією, відривати Росію від Китаю. Адже взагалі - стратегічне питання для США - це протистояння з Китаєм. А підтримка України тут ніяк не допомагає, тому про Україну треба забути, треба дружити з Росією - проти Китаю. Таку ідеологію він просував достатньо активно. І зараз скидається на те, що він реально міг відіграти в обговорюваному рішенні по зброї достатньо серйозну роль.
Звісно, таке рішення дійсно виглядає як інструмент тиску Сполучених Штатів на Україну. Але, з іншого боку, це достатньо специфічний інструмент, адже одночасно він показує США як ненадійного партнера, який навіть те, що замовлено, не постачає з тих або інших політичних причин. Ба більше, з точки зору просування інтересів американського ВПК, зокрема в країнах Європи – це теж сумнівне рішення, адже від нього втрачають безпосередньо виробники американської зброї…
Тому вся ця гра – є палицею з двома кінцями. Якщо, наприклад, США остаточно зупинять постачання ракет для систем Patriot і на цьому тлі росіяни посилять обстріли українських міст, - це може створювати відповідні політичні ризики (причому суто внутрішньоамериканські) для Адміністрації Трампа. Вони не можуть цього не враховувати.
Тому не дивно, що особисто президент США з приводу зупинки постачання зброї Україні не висловлювався. Інші високопосадовці – теж. А коментарі з боку Пентагону чи інших посадовців зводяться до того, що це тимчасова зупинка з метою переоцінки запасів Сполучених Штатів, щоб подивитися, щоб будь-які поставки не впливали негативно на безпеку США.
Тож, теоретично, всю цю ситуацію вони ще можуть відіграти. Навіть Трамп особисто. Але питання, чи захоче він, як це все йому подадуть, хто буде, скажімо так, перший для нього в цій ситуації.
Можна припустити також, що в Білому домі з’явиться ідея, щоб, приміром, постачати Україні ці ракети через європейських партерів, які б, наприклад, це все оплачували. Для Трампа це ідеологічно вигідно – він нічого не роздає, а заробляє гроші для США, і прихильники України особливо йому не могли би чимось дорікнути.