этот материал доступен на русском

Foreign Policy: Поразка Мордора у «Володарі перснів» - хороший урок для США

13:44, 29 листопада 2019
Світ
662 0
Трампу є чого повчитися у Мордора/ скриншот

Адміністрація Дональда Трампа переживає кризу від моменту, коли президент США склав присягу. Кадри Білого дому у сфері оборони й національної безпеки постійно змінювалися. Нещодавно у відставку подав останній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон. Все це свідчить про те, що нинішня адміністрація невпевнена у своєму місці на світовій арені.

Президент США заснував свою зовнішню політику на виведенні американських військ з іноземних театрів, зближенні з автократичними режимами, такими як КНДР, а також на запуску торговельної війни з Китаєм. Жодна з цих політик не досягла значного успіху, — пише Foreign Policy.

Вихід з Сирії став катастрофою. Пхеньян відкрито називав зустрічі з Трампом провалом. А мита на китайський експорт нашкодили американському бізнесу й споживачам. Якщо адміністрація Трампа хоче відновити позиції й дійсно провадити сильнішу американську зовнішню політику, їй варто подивитися на історичний урок іншої глобальної гегемонії – чорної країни Мордор.

Читайте такожBusiness Insider: В ФБР вважають, що Трамп «пробив дно» у прислужуванні Росії

21 листопада виповнилося 65 років з дня американської публікації класичної оцінки мордорської стратегії. Падіння Мордора можна пов’язати з трьома головними провалами. І адміністрація Трампа просто зараз зіштовхнулася з кожним з них. Команді президента США варто було б добре вивчити «Червону книгу Західних меж», «Клубні статті» й інші стародавні тексти, пов’язані з Мордором.

Як і США під керівництвом Трампа, Мордор на чолі з темним лордом Сауроном в кінці Третьої епохи був видатною й незаперечною супердержавою, яка раптом зіштовхнулася із загрозами з різних боків. Відроджений Гондор в часи правління короля Елессара Телконтара постав на захід від мордорського кордону. На півночі ельфи Лотлоріену об’єдналися з Лісовим царством і міжнародною квазірелігійною Білою радою, щоб завоювати мордорський анклав Дол-Гулдур у Морок-лісі. І хоч Мордор, як і США у випадку з Саудівською Аравією, використовував союзи з сусідніми варягами Ханда й корсарами Умбара, головну військову й економічну підтримку він отримував від більш віддалених сил, таких як Рюн і Гарад.

Скромне джерело продовольства Мордора – поля Нурна – було нездатне нагодувати його армії й населення. Тому країна гостро залежала від імпорту харчів й військової сили союзників на сході й півдні. Але великі відстані й суто сухопутне розташування Мордора ускладнювали торгівлю й рух військ. Каравани й лінії постачання часто атакували воєнізовані загони Гондору з Ітілієну. Спокій зберігався лише на єдиному кордоні Мордора з Рюном на сході.

Читайте такожPolitico: НАТО розділився на дві організації, серед яких одна підриває іншу

Це була велика, погано заселена територія, яка навіть не охоронялася. Така собі Канада Середзем’я. У всякому разі відстань від темної вежі Барад-дюр до родючих полів Рюна була надто великою. Тож така підтримка була ненадійною.  Мордор постійно зазнавав невдачі у спробах переконати союзників триматися ближче його кордонів, особливо на західному узбережжі річки Андуїн.

Залежні країни, такі як Ангмар на півночі, показали свою ефективність у ранніх військових конфліктах з Арнором і його країнами-наступницями. Але в часи Війни кільця це вже було далеке минуле. Ще була подібна до Ватикану держава Ізенгард. Вона разом з племінними союзниками в Дунланді завдавала клопотів Рохану. Але її швидко розбили під час Хорнбурзької битви. Крім того, Ізенгард ніколи по-справжньому не був союзником Мордора попри спільні стратегічні цілі.

Історики погоджуються, що Саурон повинен був розвивати міцне політичне й економічне партнерство з Роханом. Це дало б армії Мордора надійні поставки коней, підтримку найсильнішої кавалерії світу, а також міцний фронт на півночі проти Гондору. Хиткий пакт з дрібною країною на зразок Ізенгарду для стримування більшої сили воїнів на конях лишається однією з найбільших стратегічних помилок Мордора за весь час.

Те, як адміністрація Трампа відштовхує від себе союзників у Західній Європі й веде неоднозначні відносини з ворогами, такими як Росія й Північна Корея, робить США все більш ізольованими.

Читайте такожBusiness Insider: Китай відібрав у США корону найбільшої дипломатичної сили світу

Друга проблема Мордора була більш внутрішньою й добре знайомою будь-кому, хто стежить за американським життям. Це політична поляризація. Хоч країна була абсолютною теократією під залізною хваткою темного лорда, її піддані були гостро поділені на вихідців з внутрішніх кіл Мордору, приміром з Горгороту чи Нурну, й на більш космополітичні прикордонні міста на зразок Мінас-Ітіль (своєрідний мордорський Нью-Йорк).

Добре відомо, що економічна й політична еліта темної вежі Барад-дюр, приміром Чорні нуменореї, посилювали такі розколи у суспільстві, щоб не дозволити населенню повстати проти своїх справжніх пригноблювачів. Схожі тактики спостерігаються сьогодні в США. Нью-Йоркський мільярдер Трамп просуває традиційні республіканські підходи в економіці, розпалюючи при цьому вогонь обурення між консервативним сільським населенням й більш ліберальним населенням міст на узбережжях.

Видання нагадує, як тролі Росії намагалися посилити політичні розколи в США за допомогою соціальних мереж. Схожим чином шпигунам Гондору вдавалося посіяти конфлікти й спровокувати насильство між орками з Мінас-Ітіль й Мордору. Зрештою це призвело до катастрофи. Адміністрація Трампа може розглядати свою політичну силу як таку, що опирається на внутрішній розкол між ліберальними й консервативними американцями. Але такі поділи можуть легко перерости у відверту ворожість. Як сказав би Абрагам Лінкольн, якби був гобліном: «Дім невдоволення, налаштований проти самого себе, не здатний встояти».

Читайте такожCNN: США збираються скоротити фінансування НАТО, частина грошей може піти Україні

І нарешті існує аморфна, але надзвичайно першорядна проблема престижу й м’якої сили. А точніше, її відсутності. Адміністрація Трампа, як і Саурон, зайняла агресивну позицію як до ворогів, так і до союзників. Це стратегія в дусі: «Говори гучно й неси великий молот підземного світу». Ілюстрацією можуть послужити бажання Трампа проводити військові паради в дусі СРСР або його дивний лист президенту Туреччини Раджепу Таїпу Ердогану з погрозами знищити турецьку економіку.

Все це дуже нагадує провальні прелюдії Мордора щодо королівств Дейл й Еребор на початках Війни кільця. Хоча погрози Саурона були більш завуальовані: «Знайдіть одне кільце, і отримаєте велику винагороду й тривалу дружбу від лорда. Відмовтеся, і справи будуть здаватися не такими чудовими».

Однак, навіть супердержави не можуть підтримувати владу суто за рахунок агресії, погроз й військової сили. Їм потрібні союзи і, окрім формальних погроз, вплив. «Нефільтрована» поведінка Трампа в дусі жорсткого хлопця може й добре працює вдома, але вона сильно підірвала репутацію США за кордоном. Колись США були політичним й культурним лідером світу. Тепер вони стали посміховиськом.

Читайте такожThe Economist: США програють у битві проти корупції в Україні

Аналогічним чином Мордор майже нічого не зробив, щоб завоювати серця й уми за кордоном, якщо не згадувати про роздачу 9 кілець, які перетворили їхніх власників на безсмертних слуг Тіні. Мертві міста, кремезні гори з велетенськими демонами-павуками, чорні пустелі, темні вежі й вогняні провалля, безумовно, залякували іноземних відвідувачів Мордора, так само як й Національна алея у Вашингтоні. Але окрім нечисленних культів орків серед контркультури молоді в Гондорі й короткочасного покровительства над Ангмаром й Ізенгардом, Мордор так і не зміг збудувати переконливий культурний імідж, лишившись для всіх «реальним пеклом на землі».

США досі мають в своїх руках глобальний культурний вплив й надзвичайну м’яку силу. Але лідерство Трампа підриває цю силу кожного дня. Й не виключено, що досить скоро США стануть для решти світу чимось, чим ніхто не хоче мати справи, не кажучи вже про повторення американського досвіду чи підтримку американців.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram