
На окупованій території України, відносно далеко від лінії вогню, діє підрозділ безпілотників "Каскад", куди прагнуть потрапити на службу представникам російської еліти. Про цей підрозділ розповіло видання The New York Tmes.
У матеріалі йдеться, що російські військові блогери назвали цей підрозділ "синекурою для чиновників" або "підрозділом для VIP-персон", адже служба тут зазвичай короткочасна, місце далеко від фронту, тож ймовірність потрапити під вогонь мінімальна.
"За даними численних дописів у соцмережах, у яких новобранці демонструють свою участь у "місії", та свідчень військових аналітиків, службовці у "Каскаді" зазвичай перебувають на завданні від трьох до восьми місяців, фотографуються з автоматами, а потім повертаються до Росії з почестями "героїв", - йдеться у публікації.
Про цей підрозділ торік вже повідомляла розвідка Британії. Зокрема, там зазначали, що "зарахування до лав "Каскаду" дозволяє російським елітним діячам обходити вимоги військової служби в Росії, гарантуючи безпеку, та потенційно заручатися прихильністю Кремля".
За словами голови партії "Єдина Росія" Андрія Турчака, понад 270 прокремлівських регіональних депутатів та 200 членів молодіжного крила партії брали участь у війні в Україні. Тим часом, як дізналися журналісти видання, щонайменше шість депутатів Держдуми, десятки прокремлівських активістів і навіть один космонавт проходили службу саме в "Каскаді".
Очолює "Каскад" з осені 2022 року колишній депутат Держдуми Дмитро Саблін. За його словами, у складі підрозділу діють щонайменше 54 екіпажі, які використовують 10 типів розвідувальних і бойових дронів уздовж лінії фронту.
Як зауважили журналісти NYT, служба в "Каскаді" вже допомогла деяким ветеранам побудувати кар’єру. Так, Євген Первишов був депутатом нижчого рангу, коли приєднався до підрозділу безпілотників у листопаді 2022-го. Через рік він повернувся до Москви та вступив до програми "Час героїв", створеної для підготовки нового покоління чиновників, "загартованих війною". Подаватися до неї можуть лише учасники бойових дій в Україні.
Російський правитель Володимир Путін помітив Первишова на телевізійній зустрічі і запропонував йому роботу. У результаті Первишов став першим ветераном війни в Україні, якого призначили губернатором.
Колишній спічрайтер Кремля, а нині політичний консультант Аббас Галлямов зазначив, що чиновники використовують "Каскад" як трамплін, фактично маніпулюючи закликом Путіна просувати ветеранів на керівні посади.
За словами Галлямова, мета Путіна - "показати патріотичний запал, що пронизує суспільство зверху донизу". Але якщо подивитися уважно, "жоден із підвищених ветеранів не є випадковою людиною":
"Це ті, хто йшов на війну, точно знаючи, що після повернення на них чекає посада".
За даними дослідницької групи Conflict Intelligence Team, яка аналізує російську армію на основі відкритих джерел, умови служби в "Каскаді" суттєво відрізняються від фронтових, служба у підрозділі значно безпечніша. Він розміщується за кілька десятків кілометрів від лінії фронту, поза зоною ураження артилерії малої дальності. Офіцери та солдати можуть жити в квартирах або готелях, а не в окопах чи бліндажах.
Жоден із членів "Каскаду", з якими зв’язувалися журналісти видання, не погодився розповісти, як вдалося залишити підрозділ після короткочасної служби, що, очевидно, порушує правила Міноборони РФ.
Служба в армії РФ: інші новини
Як повідомляв раніше УНІАН, російські солдати Ілля Вейцлер і Данило Архіпов стали дезертирами і знайшли притулок у Європі. Журналістам французького видання Le Monde вони розповіли, з чим їм довелося зіткнутися на війні проти України. Так, Вейцлер повідомив, що його відправили в Запорізьку область, де він потрапив у мінометний підрозділ. Каже, він не був підготовлений до такого виду бойових дій, а його начальники регулярно напивалися.
"Солдати користувалися цим, щоб вплинути на їхні рішення і таким чином уникнути відправки на передову. Тих, хто відмовлявся, замикали в підвалах", - каже Вейцлер.
Після травми ноги він лікувався, а потім безуспішно намагався звільнитися з армії. Зрештою, з дружиною дійшли висновку, що дезертирство - єдине рішення.
Інший російський солдат, Архипов, заявив, що найбільше боїться, що російські спецслужби спіймають його. Він показав журналістам свою праву руку, на якій відсутній мізинець. Колишній російський солдат зізнався, що поранив себе, щоб піти з російської армії і врятувати своє життя.
"Щотижня мої товариші навмисно калічили себе. Офіцери, які розгадали цей прийом, відправляли їх на гауптвахту, а потім знову відправляли в бій, на вірну смерть", - розповів Архіпов.