REUTERS

Через коронавірус на горизонті з'явилася ще одна велика пандемія. Це пандемія голоду, неграмотності й бідності.

"Ми зіштовхнулися не лише з глобальною загрозою для здоров'я, а й з всесвітньою гуманітарною катастрофою", - сказав в Раді безпеки колишній губернатор Південної Кароліни, а нині виконавчий директор Світової продовольчої програми ООН Девід Біслі.

 "Ми можемо зіштовхнутися з голодом у приблизно 30 країнах", - додав він, наголосивши, що світ рухається в напрямку найгіршої гуманітарної кризи з часів Другої світової війни.

У країн, що розвиваються, надто багато проблем, які роблять їх уразливими. Серед них переповнені нетрі й перевантажена система охорони здоров'я, якій бракує лікарів. А систем вентиляції легень майже немає. У десятків країн в Африці таких машин немає взагалі. Про це на сторінках New York Times пише оглядач і Пулітцерівський лауреат Ніколас Крістоф. Щоб захистити себе від коронавірусу, людям радять мити руки з милом. Але насправді у світі більше людей мають мобільний телефон (5 мільярдів), ніж можливість мити руки вдома (4,8 мільярди). Підрахунку ООН свідчать, що майже 4 з кожних 10 мешканців планети (3 мільярда) не можуть мити руки вдома.

Читайте також"Цей вірус буде з нами ще довго": глава ВООЗ про коронавірус

Для лікарів і медсестр в бідних країнах виклик полягає не лише в нестачі захисних масок. У третини медичних центрів в таких куточках світу немає навіть місця, де була б вода. Страшні фото з міста Гуаякіль в Еквадорі, на яких видно тіла, покинуті просто на вулицях, вказують на загрози для світу, що розвивається. Втім, є й певні компенсаційні фактори. Коронавірус найчастіше вбиває старших людей, особливо тих, хто страждає від інших медичних ускладнень. І з цієї точки зору, у країн, що розвиваються, є велика перевага. Лише 2% жителів Анголи, Буркіна-Фасо чи Кенії - це люди, яким за 65. На Гаїті таких 5%, в Індії - 6%. В цей час 23% італійців і 16% американців старше 65 років, згідно з даними Світового банку. Крім того, 70% жителів США мають надмірну вагу. І це теж фактор ризику. У країнах, що розвиваються, таких людей мало. Якщо звести всі ці умови разом, наскільки сильно вдарить COVID-19 по бідних країнах?

"Ми просто не знаємо", - сказала економіст Массачусетського технологічного інституту і нобелівський лауреат Естер Дуфло.

"Ми можемо лише висувати гіпотези. А вони дуже розмиті", - пояснив експерт ООН з питань глобального здоров'я доктор Девід Набарро.

Автор додає, що, на його думку, для бідних країн не такий страшний коронавірус, як побічні наслідки його поширення. Через пандемію кампанії проти поліомієліту були зупинені. Це ж стосується поширення вітаміну А, який рятував життя дітей і запобігав розвитку сліпоти. Програми харчування у школах теж закривають разом зі школами. В Бангладеш, де економіка сильно постраждала від коронавірусу, опитування компанії Brac виявило, що доходи населення в середньому обвалилися на 75%. Працівники заводів втратили близько 79% від того, що заробляли раніше, водії - до 80%, міські різноробочі - до 82%. 4 з 10 опитаних говорили, що у них є запаси їжі на три дні чи менше.

Читайте такожNew York Times: Коронавірус і обвал нафти завдають подвійного удару по країнах на зразок Росії

Школи закриті в багатьох країнах. І учні, особливо дівчата, можуть ніколи й не повернутися до навчання. Коли сім'ї у відчаї через нестачу грошей і продуктів, вони не будуть платити за навчання дітей, особливо якщо йдеться про дівчат. Деякі сім'ї також будуть намагатися видати своїх доньок заміж, навіть якщо вони ще надто молоді. Таким чином, вони спробують перекласти на інших відповідальність за те, щоб прогодувати їх.

"COVID-19 потенційно катастрофічний для мільйонів людей, які вже висять на волосині", - сказав головний економіст Світової продовольчої програми ООН Аріф Хусейн.

"Це також потужний удар для мільйонів інших, хто може лише дозволити собі продукти на отриману зарплату", - додав він.

Читайте такожСвітовий банк прогнозує різке падіння грошових переказів від трудових мігрантів

У Світовій продовольчій програмі ООН застерігають, що пандемія коронавірусу майже подвоїла кількість людей, які страждають від голоду. Відомо, що через недоїдання у малих дітей й немовлят погано росте й розвивається мозок. Таким чином, вони можуть лишитися на все життя з когнітивними проблемами. Через десятиліття вони і їхні країни будуть відставати в розвитку, якщо не вирішити кризу через голод в 2020 році.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ