Президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув внаслідок авіакатастрофи 19 травня / скриншот

Смерть президента Ірану Ібрагіма Раїсі "потрясе іранську політику". Така подія змусить режим у стислі терміни знайти нового президента, пише The Economist

"Противники Ірану, в тому числі Америка, Ізраїль і Саудівська Аравія, розглядають можливість поглиблення своїх зв'язків у сфері безпеки, щоб протистояти Ірану. Економіка Ірану занепадає і може ще більше постраждати від посилення американських санкцій. А смерть пана Раїсі може також кинути в хаос боротьбу, що насувається на Іран, усунувши одного з двох головних кандидатів на посаду пана Хаменеї", - зазначили аналітики.

У виданні зауважують, що погодні умови і справді можуть бути винуватцем цієї авіакатастрофи, проте в іранській політиці "ніколи нічого не буває таким, яким здається, і багато іранців почали припускати більш страшніші пояснення".

Відео дня

Зазначається, що Раїсі мав довгий список внутрішніх ворогів, які вважають, що він був недостойним президентом. Тому виникає питання, чи не змовилися ці вороги, аби вбити його. 

"Не дивно, що деякі іранці також задаються питанням, чи не причетний Ізраїль до цієї катастрофи. Ці два давні вороги зіткнулися минулого місяця після того, як Ізраїль убив іранського генерала в Дамаску, а Іран у відповідь випустив понад 300 ракет і безпілотників, спрямованих на Ізраїль", - підкреслюють у матеріалі.

Журналісти також згадали й за ізраїльську шпигунську службу Моссад, яка має довгу історію вбивств своїх ворогів. Проте немає вагомих підстав щодо причетності Ізраїлю в цьому випадку. 

"Він ніколи не заходив так далеко, щоб вбити главу держави - однозначний акт війни, який викликав би жорстку відповідь Ірану. Було б нерозумно ризикувати такими наслідками заради вбивства пана Раїсі, вкрай непопулярного політика, який насправді не має вирішального голосу в багатьох найважливіших політичних рішеннях Ірану", - вважають аналітики.

Також в The Economist запевняють, що мало хто з іранців буде оплакувати Раїсі, адже його пам'ятатимуть як "суддю-вішалку", прокурора в Тегерані, який відправив тисячі політичних в'язнів на шибеницю у 1988 році. Крім того, іранці будуть пам'ятати "його бездарне управління економікою".

"Протягом багатьох років прихильники жорсткої лінії намагалися забезпечити плавну спадкоємність: вони призначили пана Раїсі президентом, а в парламенті з'явилася нова порція консерваторів. Тепер їм доведеться шукати нового президента в найкоротші терміни, а деякі політики задаватимуться питанням, чи не організували інші політики катастрофу вертольота, щоб просувати свої інтереси. Попереду на режим чекають нервові дні", - підсумували у виданні. 

Загибель Ібрагіма Раїсі - що відомо

Як писав УНІАН, 19 травня гелікоптер із президентом Ірану "здійснив "жорстку посадку". Разом з президентом подорожували міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амірабдоллахян, губернатор провінції Східний Азербайджан та інші офіційні особи.

Пізніше стало відомо, що президент Ірану Ібрагім Раїсі все ж загинув внаслідок катастрофи

Тепер виконувати обов'язки президента країни замість нього буде перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер. За конституцією Ірану, впродовж 50 днів мають відбутися позачергові президентські вибори. 

Вас також можуть зацікавити новини: